Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - MrSzymon345

Strony: 1 [2] 3 4 ... 7
21
Sprzęt, oprogramowanie / Android
« dnia: 2013-12-10, 17:09 »
Ciekawa jest Age of Warring Empire. Jak bedziesz gral to zapraszam do sojuszu PolskaArmia, jestesmy 14 w rankingu.

EDIT:
Gram na serwerze A113-Titus. Tam wlasnie mamy ten sojusz.

22
C, C++ / [C++] Biblioteka SFML 2.1
« dnia: 2013-10-20, 22:30 »
Ja takze zainteresowalem sie ta biblioteka ;)

23
Witam. Mam do was mala prosbe. Poradzcie mi jakiego laptopa kupic, cena tak do 1500zl ale moga byc drozsze aby nie zawiele. Komputer wiadomo do Internetu i do codziennego korzystania. Ekran tak do 13 cali, komp ma byc poreczny :) Z gory dzieki.

24
C, C++ / Programowanie w C++
« dnia: 2013-09-16, 21:20 »
Funkcja main ma specjalne uprawnienia np. nigdzie jej nie deklarujemy i zawsze zwraca wartosc 0 nawet jak nie zamiescic return. W starszych wersjach jezyka bylo to mozliwe ale w najnowszym standardzie trzeba juz zadeklarowac jaki typ jest zwracany. Napisalem przeciez w jakim kompilatorze sa kompilowane moje programy. U mnie dzialaja bezproblemowo. Spodziewam sie ze nikt nie ma kompilatora dostosowanego do najnowszego standardu. Dzieki za uwage Rafal :)

25
C, C++ / Programowanie w C++
« dnia: 2013-09-14, 10:11 »
Ale programy z WinAPI uruchomisz na kazdym Windowsie i nie potrzebujesz zadnych dodatkowych programow czy srodowiska.

26
C, C++ / Lekcje o programowaniu w C++
« dnia: 2013-09-13, 17:25 »
Witam wszystkich forumowiczów. Postanowiłem napisać cykl lekcji o programowaniu które będą traktowały o  nowoczesnym języku programowania C++. Te lekcje będą przedstawiać podstawy języka oraz bardziej zaawansowane zagadnienia jak programowanie obiektowe. Chciałbym także pokazać wam bibliotekę WinAPI która służy do tworzenia aplikacji okienkowych w systemach Windows. Kolejne lekcje będę wklejał w spoilery oraz zamieszczał wiadomość w formie posta o pojawieniu się nowej części. To chyba wszystko ale jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania to proszę śmiało pisać w temacie lub nawet kontaktować się ze mną poprzez prywatne wiadomości lub Gadu-Gadu. Uprzedzam też was że jeśli kolejne lekcje nie będą się pojawiały co ok. tydzień, to proszę się nie „wkurzać” ponieważ mogę mieć wtedy bardzo dużo pracy i po prostu nie mam czasu aby to napisać. Myślę jednak że nie będzie to się zdarzało dość często i kolejne części będą się pojawiały w terminie. Jeśli ktoś będzie miał jakieś uwagi co do tekstu to proszę pisać nawet jak będą małe literówki, przecież każdemu może się to zdarzyć :). Przejdźmy więc do rzeczy:

Programowanie w C++ cz.1
Spoiler

Witam wszystkich forumowiczów, zainteresowanych nauką języka C++. Chciałbym stworzyć cykl lekcji o tym języku od najprostszych zagadnień aż do początków programowania obiektowego i biblioteki WinAPI służącej do tworzenia aplikacji okienkowych w systemach Windows.  Nie będę tutaj zanudzał was historią programowania czy kompilatorami ale od razu przejdę do rzeczy. Do programowania w jakimkolwiek języku niskiego jak i wysokiego  poziomu potrzebny nam jest kompilator które skompiluje kod źródłowy programu który napisałeś, na język maszynowy.  Do jeszcze lepszej pracy programista może potrzebować środowiska programistycznego, które oferuje wiele udogodnień takich jak widok plików projektu czy gotowe szablony programów.  W tej serii poradników będę używał środowiska Dev-C++ 5.4.2 oraz kompilatora MinGW GCC 4.7.2. Oczywiście istnieją różne środowiska programistyczne jak i kompilatory np. Code::Blocks czy produkt Microsoft Visual C++. Więc przejdźmy teraz do kodowania. Odwieczną tradycją przy nauce nowego języka programowania jest napisanie czegoś prostego co może ci pokazać cechy składni języka. Tym programem będzie aplikacja o nazwie „Hello World” (ang. „Witaj świecie”) który ma za zadanie wyświetlić tekst w oknie konsoli. Na początek należy stworzyć nowy projekt w swoim środowisku. Ma to być aplikacja konsolowa oraz oczywiście w języku C++. Niestety nie mogę ci pomóc w kwestii ustawień środowiska którym się posługujesz. Musisz znaleść w sieci pomoc lub poradniki ale najlepiej jak spojrzysz w dokumentację :)
#include <iostream>
#include <cstdlib>

main()
{
std::cout <<  ''Witaj swiecie!";
system(''pause'');
}
Jeśli skompilujesz już program i go uruchomisz zobaczysz w oknie konsoli coś takiego:

Witaj swiecie
Aby kontynuować, naciśnij dowolny klawisz...

A gdy naciśniesz dowolny klawisz na klawiaturze okno zamknie się i program zakończy swoje działanie.

Gratulacje! Napisałem swój pierwszy program w C++ i go uruchomiłeś. Nie jest on skomplikowany ale dobry na początek oraz można wskazać w nim cechy języka C++ oraz podstawowe instrukcje:
#include <iostream>
i
#include <cstdlib>

Te fragmenty kodu to tzn. „dyrektywy preprocesora” odpowiedzialne za dołączanie podanych plików nagłówkowych(ang. header file). Nagłówki zawierają dokładne deklaracje funkcji bibliotecznych ale o tej dyrektywie i innych porozmawiamy kiedy indziej. Teraz prześledźmy pozostałe linijki programu.
main()
W każdym programie w C++ musi się znajdować specjalna funkcja main(). To właśnie od niej rozpoczyna się działanie aplikacji. Ciało(czyli treść) tej jak i każdej funkcji musi być zawarte między dwoma nawiasami klamrowymi {}
std:cout << ''Witaj swiecie'';
Ta instrukcja sprawia że na domyślnym urządzeniu wyjściowym czyli na ekranie  ma się pojawić tekst zawarty w cudzysłowie. Zanim skorzystasz z tej instrukcji należy dołączyć plik nagłówkowy iostream dyrektywą #include <iostream>
system(''pause'');
Jest to instrukcja która może wykonać każde polecenie konsoli Windows czy np. wyświetlanie tekstu poprzez instrukcje echo  ale nie korzystaj z tej funkcji ponieważ jest znacznie wolniejsza od instrukcji cout. W naszym przypadku instrukcja jest odpowiedzialna za komendę ''pause''

PAMIĘTAJ!
Na końcu każdej instrukcji czyli np. po cout czy system musi znajdować się średnik. Będziesz o tym pewnie często zapominał ale kompilator wyświetli odpowiedni komunikat.

Na koniec tej lekcji znajdzie się jeszcze słówko o komentarzach.

Komentarze to teksty w kodzie programu które kompilator ignoruje. Muszą być pomiędzy znakami ''/* '' i ''*/''lub za ''//''

Program „Hello World” oznaczony komentarzami:
/*
Hello World by MrSzymon345
Skompilowany w MinGW GCC 4.7.2
*/
#include <iostream> //dołączenie biblioteki iostream
#include <cstdlib> //dołączenie biblioteki cstdlib

main() // funkcja main()
{
std::cout <<  ''Witaj swiecie!''; //wyświetlenie tekstu „Witaj swiecie”
system(''pause''); //użycie komendy ''pause''
}

W komentarzach mogą znaleźć się objaśnienia dotyczące działania programy gdy np. pracujemy w dużym zespole programistów żeby każdy wiedział jak działa aplikacja. Może to się także przydać gdy „odkopujemy” nasz stary projekt i nie znamy dokładnie całego kodu.

Na tym skończę tą lekcje.  Na następnej zajmiemy się podstawowymi instrukcjami sterującymi przebiegiem pracy naszego programu.




Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, sprzedawanie i rozpowszechnianie zabronione. Złamanie powyższych zasad grozi odpowiedzialnością prawną.

Copyright 2013 MrSzymon345

27
To jednak ich dzielo.

28
Oferty pracy i pomocy / Poszukuje grafika 3D
« dnia: 2013-08-21, 23:03 »
Nawet nie powiedziales do ktorego Gothica.

29
Błędy podczas parsowania / Expected ";" (line 1)
« dnia: 2013-08-21, 10:20 »
Jest spoko :d Tak powinno byc.

30
Najlepiej wyprobuj kazdy poziom.

31
Na pierwsze spotkanie to zalezy. Jak ci poszlo w podstawce?

32
Uruchom sobie ja w tle np. w Media Playerze.

33
O przepraszam to Baal Kagan to mowil ze jest jednym z mlodszych guru jak Baal Tyon.

34
Parvez chyba kiedys mowil w G1:"Jestem guru z obozu na bagnie".

35
Pytania i problemy / Doświadczenie do nast. poziomu
« dnia: 2013-08-15, 13:34 »
Radze poczytac sobie tutki bo nie bedziesz ciagle zakladac nowych tematow a ta funkcje trzeba wkleic w instance wybranego NPC.

36
Archiwum / Gothic: Czas Zapłaty [beta]
« dnia: 2013-08-15, 00:43 »
To bedzie 4-6 rozdzial.

37
Złote Wrota / Ogólna dyskusja o modyfikacji
« dnia: 2013-08-15, 00:41 »
Moze niektorzy chca poczekac na dubbing a pozatym w tym czasie mozna jeszcze poprawic ewentualne bledy.

38
Pytania i problemy / Doświadczenie do nast. poziomu
« dnia: 2013-08-14, 23:13 »
Do pliku z instancja orka czyli jak nie tworzyles sobie nowego NPC to w Mst_ np. Orc lub OrcWarrior i pod Prototypem bedzie instancja orka i tam wklej. Jak chcesz to moge ci wytlumaczyc modowanie na GG lub PW.

39
Pytania i problemy / Doświadczenie do nast. poziomu
« dnia: 2013-08-14, 22:21 »
Funcja CreateInvItem ktora mozesz wykorzystac do dowolnego NPC. Przyklad: CreateInvItem(self, ItFo_Potion_Mana_01);

40
Pytania i problemy / Doświadczenie do nast. poziomu
« dnia: 2013-08-14, 21:36 »
Poniewaz trzeba wprowadzic te zmiany do gry poprzez sparsowanie skryptow. Polecam tutki Czipa17 i tutoriale na theModders.org.

A jesli chdzi o exp do nastepnego poziomu to wszystko jest w funcjii B_GiveXP w odpowiednich warunkach.

Strony: 1 [2] 3 4 ... 7
Do góry