DUBBING [Temat zbiorczy] 117251 241

O temacie

Autor Dark

Zaczęty 22.10.2016 roku

Wyświetleń 117251

Odpowiedzi 241

inż. Avallach

inż. Avallach

Administrator
posty7662
Propsy5238
NagrodyV
ProfesjaProgramista
  • Administrator

inż. Avallach
Administrator

DUBBING [Temat zbiorczy]
#40 2016-12-10, 17:57(Ostatnia zmiana: 2016-12-12, 13:39)
Zaczynaliśmy jako amatorzy, nie mając pojęcia o rozwoju i koordynacji projektów informatycznych tej skali. Tłumaczenia to jednak inna para kaloszy - tak naprawdę dobrze wiadomo w nich ile jest pracy i jak ją wykonać. Wystarczy znać język i umieć złożyć moda z powrotem w całość.
Mogłoby się wydawać że w najgorszym razie wynaleźlibyśmy koło na nowo. Problem polega na tym że chodzi o wiele spraw których właściwie nie da się nauczyć inaczej niż pracując przy dobrze prowadzonym projekcie, choćby otwartoźródłowym i mającym tylko część profesjonalnych deweloperów.
Kiedyś wydawało mi się że najbardziej brakującą profesją w naszej społeczności są muzycy i animatorzy. Teraz widzę że brakuje profesjonalnie doświadczonych technical leadów i tworzonej przez nich dokumentacji opisującej konwencje i dobre praktyki w pracy nad takimi projektami. Problem w tym że właściwie nie ma szans znaleźć licealisty entuzjasty z takimi umiejętnościami, a jak powiedziałem po prostu nie da się tego wszystkiego nauczyć na własną rękę.
To kwestie których gracze nie widzą, ale które mogłoby przyspieszyć prace wielokrotnie - w przypadku modów takich jak DK, moim zdaniem o wiele lat. Zmiany w podejściu musiałyby być oczywiście drastyczne - zaczynając pełnego upublicznienia prac, tak żeby mogłyby uczestniczyć w nich dowolne osoby. Tak powstają nawet komercyjne projekty, jak Unreal Tournament 4 (nie całkiem publiczny, ale dołączyć może właściwie każdy - ja zrobiłem to z ciekawości). I możecie mi uwierzyć że bynajmniej nie powoduje to chaosu ani wycieków tajnych informacji - na wszystko są sposoby ;)
To rozwiązuje problem wiarygodności informacji na temat postępów prac. Każdy mógłby sam zajrzeć do historii zmian w projekcie (przykład: https://github.com/Avallach7/daedalus-intellij/commits/master ), albo pobrać sobie instalator najnowszej wersji i samemu się przekonać ile jest aktualnie zrobione i działa. Czy to nie piękne kiedy jednym kliknięciem możesz zobaczyć co było ostatnio robione, kto robił i co dokładnie zmienił? Kto ile pracuje nad projektem, jak szybko postępują prace?

Obecnie większość teamów pracuje trochę jak mrowisko - po wsadzeniu w niego kija i stopniowym emitowaniu do niego środków nasennych i owadobójczych ;) Nic dziwnego że projekty które sądząc po zawartości i rozmiarze zespołu powinny być do zrobienia w rok, ciągną się latami.
Przy obecnych planach co do zawartości DK, oceniłbym że z naprawdę dobrą koordynacją i zespołem, byłoby do zrobienia w 2-3 lata. Mam wrażenie że zamiast tego, po kilku latach tworzenia dewelopment gwałtownie zwolnił do niemal pozornego tempa. Od dłuższego czasu (ostatnie 2 lata, może więcej?) znowu przyspiesza i obecnie (po 8 latach prac!) wygląda to bardzo dobrze. Zwłaszcza w świetle dubbingu.

Kuba

Kuba

Złote Wrota
posty1137
Propsy464
ProfesjaScenarzysta
  • Złote Wrota
@Mac Dun czasami lubię się mylić :P

@Draks  tak, według mnie modding do Gothica (w porównaniu z tym co było kilka lat temu) jest na ostatniej prostej, nie mówię, że upadnie w rok, dwa, ale sądze, że za 3-4 lata będą już wychodzić pojedyńcze modyfikacje, z nikłą liczbą innowacji. Już teraz o ile się orientuje duże projekty można policzyć na palcach jednej ręki choć przyznam, że już się gubię w tym jak wygląda sprawa z paroma modami z Rosji.
 

Revo16pl

Revo16pl

RaveN Studio
posty101
Propsy100
ProfesjaGrafik 3D
  • RaveN Studio
Mac Dun, jedna osoba ze środowiska DK mi pisała, że rzeczy były robione na pokaz, nawet wysłała podstawowe lokacje, to co miałem myśleć? To, że teraz faktycznie wzięli się do roboty jest na plus  :ok:

Niby kto tak pisał?
 

Dark

Dark

Moderator działu
posty1052
Propsy2197
Profesjabrak
  • Moderator działu
Mac Dun, jedna osoba ze środowiska DK mi pisała, że rzeczy były robione na pokaz, nawet wysłała podstawowe lokacje, to co miałem myśleć? To, że teraz faktycznie wzięli się do roboty jest na plus  :ok:
Chciałem odpowiedzieć, ale właściwie, co ci zależy? Możesz nam zdradzić. Właściwie wszystkie osoby które udostępniały ci różne rzeczy potem cie wystawiały, przeinaczały fakty i opluwały cie i przyłączały się do nagonek. Powiem ci nawet że jedna z osób która nas okradła i oddała pliki tobie przyznała mi się do tego - i w akcie 'pokuty' dorzuciła tyle kompromitujących danych na twój temat że pewnie sam byś był zaskoczony (i nie mówię tu rzeczach które już padały publicznie) - a Av już dwa razy pytał mnie czy ma cie banować.

Tak więc daj spokój - możesz nam powiedzieć, tym bardziej jeśli jest to któraś z tych nieaktywnych osób - myślę że to ona mimo wszystko zasługuje na większy lincz od ciebie. Pomyśl w ten sposób

Kuba

Kuba

Złote Wrota
posty1137
Propsy464
ProfesjaScenarzysta
  • Złote Wrota
O zgrozo, nie zauważyłem przecinka i w jakiś sposób zrozumiałem, że to Macu Dun pisał, żę rzeczy były robione na pokaz :O Siedziałem i rozkminiałem, czytanie ze zrozumieniem się kłania :(


@Draks że te w sumie masz w ogóle czelność wypowiadać się w poważnych tematach.
 

Dark

Dark

Moderator działu
posty1052
Propsy2197
Profesjabrak
  • Moderator działu
Dajesz @Draks liczymy na ciebie

Draks

Draks

Użytkownicy
Gothic 2 Nowy porządek
posty1714
Propsy766
ProfesjaGrafik 3D
  • Użytkownicy
  • Gothic 2 Nowy porządek
Mac Dun, jedna osoba ze środowiska DK mi pisała, że rzeczy były robione na pokaz, nawet wysłała podstawowe lokacje, to co miałem myśleć? To, że teraz faktycznie wzięli się do roboty jest na plus  :ok:
Chciałem odpowiedzieć, ale właściwie, co ci zależy? Możesz nam zdradzić. Właściwie wszystkie osoby które udostępniały ci różne rzeczy potem cie wystawiały, przeinaczały fakty i opluwały cie i przyłączały się do nagonek. Powiem ci nawet że jedna z osób która nas okradła i oddała pliki tobie przyznała mi się do tego - i w akcie 'pokuty' dorzuciła tyle kompromitujących danych na twój temat że pewnie sam byś był zaskoczony (i nie mówię tu rzeczach które już padały publicznie) - a Av już dwa razy pytał mnie czy ma cie banować.

Tak więc daj spokój - możesz nam powiedzieć, tym bardziej jeśli jest to któraś z tych nieaktywnych osób - myślę że to ona mimo wszystko zasługuje na większy lincz od ciebie. Pomyśl w ten sposób

Wybacz, ale jeśli wyskakujesz do mnie z takim tekstem, to jestem pewny, że mój kontakt dalej ma się świetnie, proponuję skończyć temat i tyle. Powodzenia z pracą nad modyfikacją, bo naprawdę jeśli macie w zanadrzu taką ekipę doświadczonych osób w dubbingu to szacunek.

Kuba Czaker co do moddingu, to spójrz na starsze modyfikacje, jeśli by mieli wydawać kilka set modyfikacji na takim poziomie to daj spokój, modyfikacji wychodzi mniej, ale zwróć uwagę na to, że są one co raz bardziej rozbudowane ;)
 

Kuba

Kuba

Złote Wrota
posty1137
Propsy464
ProfesjaScenarzysta
  • Złote Wrota
"Mój kontakt"- ale to śmiesznie zabrzmiało. Serio, już nie masz się czym chwalić a tym, że jakiś intelekt okradał DK a ty dostawałeś kradzione materiały?

Dobrze, może i wychodzą bardziej rozbudowane......ale jeśli przez śmierć moddingu nie rozumiemy tego, że modów wychodzi coraz mniej i będzie wychodzić jeszcze mniej a za kilka lat nie będą wychodzić wcale to ja nie wiem co oznacza "śmierć". A te mody które teraz wychodzą i są rozbudowane są takie dlatego, że powstają po 6-8 lat i dopiero teraz widzimy te nowości bo one dopiero teraz wychodzą. To nie jest tak, że w tym roku zapowiedziano zupełnie nowy mod który wniesie jakąkolwiek innowacje.


Nie wiem czy ktoś rzetelny siedzi mocno w temacie tych WIELKICH modów z Rosji które kiedyś były w produkcji (te które miał tłumaczyć team Ahna). Jeśli tak i komuś by się chciało mógłby mi napisać na PW jak to wygląda bo jestem mocno do tyłu.




A wracając do tematu, po tak wielkich nagonkach na siebie miałbyś choć trochę przyzwoitości i wydał również swój "kontakt" by nie powielał takich błędów. Zwłaszcza, że wątpię aby w teamie nadal był.
 

Draks

Draks

Użytkownicy
Gothic 2 Nowy porządek
posty1714
Propsy766
ProfesjaGrafik 3D
  • Użytkownicy
  • Gothic 2 Nowy porządek
To już moja sprawa, ja nie mam zamiaru nikogo tutaj spalić, moja sprawa i tyle.

Co do moddingu to znaczy to, że teraz wychodzi coraz mniej ale bardziej rozbudowanych modów, niż więcej, które gówno dodają, to już ostatni mój post w tym temacie, pozdrawiam, życzę wszystkiego najlepszego z modyfikacją :)
 

Maciej

Maciej

Użytkownicy
posty3689
Propsy1006
ProfesjaGracz
  • Zbanowany
Naprawdę myslisz ze namierzenie kogoś kto daje materialy z moda to problem? :lol2:

Selekcja zrobi swoje, uwierz ;)
 

Wowoz

Wowoz

Użytkownicy
Wowoźny
posty3699
Propsy4862
NagrodyVV
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Wowoźny
Czy zawsze Draks musi byc zwiazany z kradzionymi materialami? :facepalm:
 

Barnaba

Barnaba

Użytkownicy
posty276
Propsy288
ProfesjaTester
  • Użytkownicy
Kompromitacją tego forum jest to, że @Draks nadal nie został zbanowany.
 

thedagon

thedagon

Użytkownicy
posty88
Propsy25
ProfesjaGracz
  • Użytkownicy
 

sebogothic

sebogothic

Użytkownicy
posty381
Propsy244
Profesjabrak
  • Użytkownicy
Póki co mody jednak wychodzą. Faktycznie ich jakość jest coraz większa. Chyba takim szczytem możliwości będą Dzieje Khorinis i tylko kolejna część może je przebić. A śmierć gothicowego moddingu będzie wtedy, gdy nie będą wychodzić już żadne mody. Ja poza DK czekam jeszcze na zapowiedziane sequele Dark Sagi, Z życia  złodzieja oraz Złotych Wrót. Jeśli  zostaną ukończone to minie co najmniej kilka lat i nawet jeśli nie będą już wychodzić mody to i tak mało która gra może pochwalić się taką żywotnością. Wszak wszystko się kiedyś kończy. Nawet TESy, bo większość tamtej społeczności przerzuca się na nowsze części. Poza tym tam jest inny rodzaj moddingu. Do Gothiców najczęściej powstają mody z nowymi światami, fabułami, czyli totalna konwersja. A w TES są to raczej pierdółki zmieniające jakiś aspekt podstawki.   
 

Kuba

Kuba

Złote Wrota
posty1137
Propsy464
ProfesjaScenarzysta
  • Złote Wrota
Tylko właśnie...jestem ciekaw czy po DS2, DK, ZW2 i ZZ2 będą jeszcze mody takich rozmiarów które będą w stanie wnieść coś czego te mody nie wniosą i czy to nie podziała destrukcyjnie na resztę, ale na szczęście i tak dużo wody w Wiśle upłynie za nim te mody wyjdą.


@Dark  możliwe, że już pisałeś, jak tak to sorry, przegapiłem. Planujecie przetłumaczyć DK1 i DK2 na angielski i starać się aby o modach było głośno również w Niemczech i Rosji (mogliby pokusić sie o własne tłumaczenie)?

Post połączony: 2016-12-11, 20:31
@thedagon

GOL też powinno coś niedługo wrzucić ;)
 

sebogothic

sebogothic

Użytkownicy
posty381
Propsy244
Profesjabrak
  • Użytkownicy
A tak w ogóle to fajnym zwieńczeniem kilkunastu lat działalności modderskiej byłoby specjalne wydanie pudełkowe G1 i G2NK już dostosowane pod nowe systemy i z dodatkową płytą  na której znajdowały by się najlepsze mody wybrane przez twórców i społeczność .  Kto wie może nawet do 2021 roku społeczność dociągnie to wtedy będzie niemal 20 lat. :)
 

Kuba

Kuba

Złote Wrota
posty1137
Propsy464
ProfesjaScenarzysta
  • Złote Wrota
No, nie żebym był zgryźliwy, ale niektóre z wymienionych przez ciebie modów mogą wychodzić do 2021 :D

Nie ma szans na takie coś, niby PB coś tam dobrego mówi o modderach itp. a tymczasem nie dodają narzędzi do nowych gier, chociażby Elexa i nie wspierają bardziej modderów, nie rozchwalają ich dzieł, mają w dupie scene moderską choć to ona trzyma życie ich gry w 4 krajach przynajmniej.
 

sebogothic

sebogothic

Użytkownicy
posty381
Propsy244
Profesjabrak
  • Użytkownicy

sebogothic

DUBBING [Temat zbiorczy]
#57 2016-12-11, 21:03(Ostatnia zmiana: 2016-12-11, 21:06)
No, nie żebym był zgryźliwy, ale niektóre z wymienionych przez ciebie modów mogą wychodzić do 2021 :D
Liczę się z tym.  :lol:

I do Gothiców mogły by nie powstać narzędzia moderskie gdyby nie dwójka fanów, którą potem wsparli programiści PB. Co do pozostałych gier PB  to nie wiem czy zdobyły by taką popularność nawet jak posiadały by oficjalne narzędzia moderskie. Do pierwszego Risena jakieś fani stworzyli i powstał mały mod, ale nic więcej nie słychać.

edit; w końcu PB obserwuje nawet prace nad DK
 

Kuba

Kuba

Złote Wrota
posty1137
Propsy464
ProfesjaScenarzysta
  • Złote Wrota
Bo PB stało z tematem. Ten sam błąd popełnia teraz CDP Red. Mody to przepis na długie życie gry, niestety, taki Wiedźmin 3 już skończył się rozwijać :( Ludzią niedługo skończy się zabawa w durne modziki dodające jednorożce.
 

Dark

Dark

Moderator działu
posty1052
Propsy2197
Profesjabrak
  • Moderator działu

Dark
Moderator działu

DUBBING [Temat zbiorczy]
#59 2016-12-11, 21:11(Ostatnia zmiana: 2016-12-12, 13:38)
@Dark  możliwe, że już pisałeś, jak tak to sorry, przegapiłem. Planujecie przetłumaczyć DK1 i DK2 na angielski i starać się aby o modach było głośno również w Niemczech i Rosji (mogliby pokusić sie o własne tłumaczenie)?
Angielską wersje na pewno stworzymy sami - w końcu nawet na moddb mamy już w tej chwili grubo ponad 100 fanów z całego świata. Inne wersje zostaną raczej w rękach danych krajów - można pomyśleć o wsparciu niemieckiej


0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
0 użytkowników
Do góry