Linux 133822 360

O temacie

Autor V3Q

Zaczęty 10.09.2009 roku

Wyświetleń 133822

Odpowiedzi 360

Zkirtaem

Zkirtaem

Moderator
Mięso
posty2171
Propsy1689
ProfesjaGracz
  • Moderator
  • Mięso

Zkirtaem
Moderator

Linux
#40 2011-06-15, 21:07(Ostatnia zmiana: 2011-06-15, 21:15)
Baggioo- chyba wciąż jest. shop.ubuntu.com i patrz sobie.


Allah - Używam tego od pewnego czasu i przyzwyczaiłem się po mniej niż pierwszym dniu użytkowania. Teraz ubuntu jest już chyba prostsze od windowsa - cokolwiek potrzebujesz, wpisujesz w wyskakującej jakby chmurce dialogowej, a to pokazuje co masz zainstalowane a co możesz mieć i pasuje do opisu. Ponoć niektórym to unity przycina - ja tego nie doświadczyłem. Umiejscowienie iksa, minimalizacji i pełenekran po lewej było naprawdę świetnym pomysłem, może to i dziwne ale dla mnie (uwaga, leworęczny) to rzecz idealna, już nawet w szkole na windowsie ostatnio się myliłem i klikałem po lewej żeby coś wyłączyć :D

Poza tym unity jest naprawdę śliczne na tle reszty znanych mi gui, łącznie z tym z win7. Może i wygląda "dotykowo", ale świetnie się to obsługuje myszą. Na pewno warto spróbować, prawie na pewno będziesz chciał mieć na stałe. Chyba największy problem to było znalezienie odpowiednika zakładki system z paska z gnoma, był pod przyciskiem w prawym górnym rogu, coś na kształt wyłącznika komputera.

Ponadto ubuntu (przeskoczyłem z 8.04 na to więc może było wcześniej, nie pamiętem) ma własną chmurę - dobrze zintegrowaną z systemem. 2 gb na start, całkiem za darmo :D

AH INTEGRACJAINTEGRACJA!
domyślnie w prawym górnym rogu przeciętnego screena widzisz jakiś nick i chmurkę, kopertę i trochę innych. Ja zainstalowałem pidgina i... wcisnął mi się pod kopertę i zintegrował z tym guzikiem z nickiem. Jak wybiorę w guziku dostępny, to to ustawi moją dostępność w pidginie. Na ogół jak na razie system się integruje z różnymi, nie dostarczanymi przy instalacji samego systemu programami naprawdę świetnie.
pod głośniczkiem - regulacją dźwięku - masz odtwarzacz muzyki. naprawdę wygodne :D

słowem:

Cytuj
Interesuje mnie przede wszystkim wygoda
znajdziesz, na pewno. jak ja się przyzwyczaiłem po chwili to to musi być świetne;
Cytuj
estetyka interface'u
na moje przepiękny, w ruchu wybitnie lepszy niz na screenach;
Cytuj
i prostota w przygotowaniu do działania aplikacji
jak pisałem. ubuntu teraz ma coś na kształt własnego, mocno zintegrowanego z systemem synaptica; po prostu tam gdzie masz wszystkie programy wpisujesz, co chcesz a to instaluje, konfiguruje i włącza - jedyne co musisz to wpisać hasło, a i to nie w każdym przypadku. Prościej być już nie może.
ściągaj :D
 

inż. Avallach

inż. Avallach

Administrator
posty7662
Propsy5238
NagrodyV
ProfesjaProgramista
  • Administrator

inż. Avallach
Administrator

Linux
#41 2011-06-15, 21:18(Ostatnia zmiana: 2011-06-15, 21:26)
Pobiera mi właśnie .TORRENTA. Zostało 51 minut...
(chyba że to pomyłka i torrenta już pobrało a teraz przez niego ściąga właściwy .iso)

Jeśli chodzi o płyty cd, to tak jak pisałem są już dostępne tylko odpłatnie, właśnie pod adresem który podałeś.

Co do lewostronnych przycisków zamykania to chyba coś w tym jest, nawet pod Windowsem często zamykam tak okna (dwukrotne kliknięcie na ikonę po lewej tak właśnie działa).

Baggio

Baggio

DreamVader
posty968
Propsy426
ProfesjaGracz
  • DreamVader
Też pobieram i nagram na płytkę... ale to chyba na dvd a nie cd, 800 mega? Kurde ale mam wolny net. Hmm do przeglądania neta, słuchania muzy itp. lepszy ten system od Windowsa?:)
 

Zkirtaem

Zkirtaem

Moderator
Mięso
posty2171
Propsy1689
ProfesjaGracz
  • Moderator
  • Mięso
Cd, Cd. System jest w porównaniu do windowsa znacznie szybszy, stabilniejszy i stworzony pod działanie w internecie (programy, sterowniki i to całe wszystko znajduje, ściąga i instaluje się samo). Ja jak na razie nie oglądałem zbyt wielu różnych formatów filmów, ale na chwilę obecną kodeki które zainstalowały mi się przy instalacji są wystarczające. Dużym plusem jest to całe repozytorium, czyli wszystkie programy, kodeki i biblioteki zapisane z linkami do pobrania w jednym miejscu - wpisujesz, czego szukasz, zaznaczasz, a to robi resztę - instalacja, ściąganie, konfigurowanie. Ofc w razie problemów wine działa wystarczająco dobrze, żeby obsłużyć allplayera i jakąś paczkę kodeków :D
 

Baggio

Baggio

DreamVader
posty968
Propsy426
ProfesjaGracz
  • DreamVader
No okej. CD? Dziwne, z tego co jeszcze pamiętam CD mają 700 coś mega max ;d
Hmmm, to fajnie, bo raczej do tego kompa używam, a co z jakimiś starszymi gierkami typu GTA San Andreas, KOTOR, itp.?
 

Zkirtaem

Zkirtaem

Moderator
Mięso
posty2171
Propsy1689
ProfesjaGracz
  • Moderator
  • Mięso
CD ma 800 MB.

san andreas pójdzie niemal na sto procent, aktualnie gram sobie w max payne i nawet nie musiałem nic konfigurować. Zainstalowałem i gram na pełnym ekranie i pełnych detalach bez żadnego problemu, mogę nawet włączać mody. Grywałem na wine w Gothica 3 i działał znacznie szybciej niż na windowsie, ale miał czasem dziwne błędy graficzne.


http://winehq.com/
tu masz stronę, gdzie ludzie zdają relację co jak działa. App list czy coś, App DB?

Jak widać sporo :D
 

Baggio

Baggio

DreamVader
posty968
Propsy426
ProfesjaGracz
  • DreamVader

Baggio
DreamVader

Linux
#46 2011-06-15, 22:59(Ostatnia zmiana: 2011-06-15, 23:01)
Właśnie czytam sobie recenzje (jeśli można to tak nazwać) bardzo złożoną, trochę mi zajmie, ale jednak to ciekawsze niż kwowadisy itp. Trochę się dowiem, oczywiście złego słowa tam nie napiszą na ten system, ale tak czy siak można się czegoś dowiedzieć. Mam starego kompa, więc sprawdzę jutro (muszę jakąś płytkę kupić) systemik i zdam relacje. :)

/Pamiętam jak kiedyś kupiłem kompa i właśnie nie miałem Windowsa tylko Linuxa, ale po kilku dniach oczywiście ziomki wpadły i wgrały XP bo wtedy nie było innej opcji :D
 

inż. Avallach

inż. Avallach

Administrator
posty7662
Propsy5238
NagrodyV
ProfesjaProgramista
  • Administrator
Zainstalowałem i mi się nie spodobało na razie :D
Ten pasek po lewej jednak irytuje - zdecydowanie nie jestem przyzwyczajony do pokazywania jednocześnie niemal bez wyróżnienia ikon programów uruchomionych i możliwych do uruchomienia. Szkoda że nie można go chować ani ukrywać. Menu "start" też nieciekawe, dobrze że chociaż szukajka działa. Firefoxem nie da się napisać posta na forum - zamiast wysłać dane POST i załadować stronę, próbuje pobrać plik php. Na dodatek na liście programów do otwarcia nie mogę wybrać jego samego. Bardzo irytuje brak odpowiednika "Komputera". Nieco mnie dziwi że się go nie szukałem, bo pod Slackiem był na pewno, chociaż struktura katalogów nadal była poryta w stosunku do tego co jest na Windowsie :D  Jest jakiś sposób uzyskania dostępu do danych z dysku twardego?
Trochę mnie zrozumcie, ostatnio korzystałem z Linuxa ze 3 lata temu, na dodatek Slackware'a z KDE.

Adanos

Adanos

Administrator
Szara eminencja
posty5204
Propsy3870
ProfesjaProgramista
  • Administrator
  • Szara eminencja

Adanos
Administrator

Linux
#48 2011-06-16, 10:13(Ostatnia zmiana: 2011-06-16, 10:17)
Prawdziwi guru Linuksa nie używają GUI, tyko wszystko klepią w terminalu. Od jakiegoś czasu używam Debiana, najbardziej mi się podoba KDE, gnome mniej.

Co do postu wyżej, to nie rozumiem za bardzo. Jak ci się menu nie podoba, to zawsze możesz je zmienić i to nie ważne czy Windows czy Linux. Wszystko można skonfigurować, tak aby się komuś podobało. Jak ci brakuje czegoś, to klikasz PPM na pasek menu i dodajesz odpowiedni panel (przynajmniej na Debianie).

Cytuj
Jest jakiś sposób uzyskania dostępu do danych z dysku twardego?
To zależy o jakiej partycji mówisz. Do partycji linuksowych i FAT nie powinno być problemów. Gorzej z NTFS, bo zazwyczaj trzeba trochę się pobawić z montowaniem. Jeśli nie oto ci chodziło, to polecam konsolę.

Zkirtaem

Zkirtaem

Moderator
Mięso
posty2171
Propsy1689
ProfesjaGracz
  • Moderator
  • Mięso
mi tam enteefesy montuje jak należy. Jak chcę coś zamontować, to biorę "Katalog domowy", czyli słowem odpalam nautilusa i wybieram po boku ikonkę z dyskiem, który chcę zamontować. Tyle, mi tam się montuje bez problemu.


...ten post napisałem z firefoxa : |
 

Zysk

Zysk

Użytkownicy
posty606
Propsy451
  • Użytkownicy
W starszej wersji Unity podświetlone były tylko uruchomione programy. Nie wiem, dlaczego to zmienili.
 

Wowoz

Wowoz

Użytkownicy
Wowoźny
posty3699
Propsy4862
NagrodyVV
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Wowoźny
Po co się męczyć z Linuxem i klepać te komendy skoro można mieć Windowsa? Linux jest tylko i wyłącznie dla ludzi, którzy nie mają co robić na komputerze tylko kombinować za wszelką cenę.
 

muttley

muttley

Użytkownicy
posty567
Propsy381
  • Użytkownicy
Po co się męczyć z Linuxem i klepać te komendy skoro można mieć Windowsa? Linux jest tylko i wyłącznie dla ludzi, którzy nie mają co robić na komputerze tylko kombinować za wszelką cenę.
Jakim cudem ten debil jest moderatorem?
 

Zysk

Zysk

Użytkownicy
posty606
Propsy451
  • Użytkownicy
prowokacja?
 

Wowoz

Wowoz

Użytkownicy
Wowoźny
posty3699
Propsy4862
NagrodyVV
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Wowoźny

Wowoz

Linux
#54 2011-06-16, 15:21(Ostatnia zmiana: 2011-06-16, 15:22)
Taka prawda muttley. Nie znam osob ktore uzywaja linuxa, bo im sie po prostu nie chce. Thoro juz podal wystarczajaco duzo argumentow, ktore tylko to potwierdzaja.
A jeśli są tu takie osoby to niech podadzą argumenty ZA linuxem.
 

muttley

muttley

Użytkownicy
posty567
Propsy381
  • Użytkownicy

muttley

Linux
#55 2011-06-16, 15:32(Ostatnia zmiana: 2011-06-16, 15:40)
Cytuj
Instalacja Windows trwa ok 30-60 minut. Sama instalacja to jednak nie wszystko. Aby systemu można było bezpiecznie używać potrzebujemy zainstalować jeszcze firewall, oprogramowanie antywirusowe i antyspyware’owe, jak również wiele dodatkowych programów (muzycznych, graficznych, biurowych), które nie są instalowane standardowo ani dostępne na płycie Windows.

Cytuj
Instalacja Linuksa trwa od 20 do 40 minut i po tym czasie użytkownik otrzymuje w pełni działający system wraz z aplikacjami.

Cytuj
Po instalacji Windows mamy postawiony "goły” system. Z aplikacji mamy jedynie dostępne: przeglądarkę internetową, klient poczty, prosty edytorek Wordpad i jeszcze prostszy Notepad, odtwarzacz CD oraz kilka innych drobnych aplikacji. Resztę należy znaleźć/kupić/ściągnąć i zainstalować samemu.

Cytuj
Po instalacji Linuksa, wszystkie potrzebne standardowe aplikacje mamy już zainstalowane
 na dysku. Możemy skorzystać m.in. z narzędzi pakietu biurowego OpenOffice.org (zawierającym edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, bazę danych a’la MS Access i inne), z programu graficznego GIMP, przeglądarek plików w formatach PDF, PS oraz wielu formatach graficznych. Oczywiście mamy dostępne również programy do przeglądania stron WWW, klient poczty elektronicznej, program typu Instant Messenger do wysyłania błyskawicznych wiadomości tekstowych (kompatybilny z gadu-gadu, tlenem, icq, msn, etc) i wiele innych.

Tak na prawdę w Linuxie są 2 rzeczy, w których Windows jest wyraźnie lepszy: Flash oraz obsługa zintegrowanej grafiki Intela. Flash laguje w chuj, a Intel...
Reszta rzeczy jest podobna

Z innej strony o tym:
Cytuj
Windows 7:
- Konieczność ręcznej instalacji sterowników
 - konieczność doinstalowania typowego oprogramowania (dodatkowa godzina)
 - Brak sterowników przeznaczonych dla Windows 7 (trzeba czekać, aż producenci je przygotują)
 - koszt zakupu systemu
+ Łatwa instalacja (około 24 minut i 14 kliknięć, dwa restarty – Core i7 920 2.67GHz, 6 GB RAM, 2x HDD 500GB )

Cytuj
Ubuntu:
- Brak lub skomplikowana instalacja sterowników dla nietypowego sprzętu
+ Łatwa i szybka instalacja (około 15 minut i 8 kliknięć, żadnych restartów)
 + Typowy sprzęt działa natychmiast
 + Zainstalowane typowe oprogramowanie
 + LiveCD, czyli możliwość wypróbowania systemu przed instalacją
 + system jest darmowy

http://vbeta.pl/2009/08/26/windows-7-kontra-ubuntu-kto-wygrywa

Dodam, że używając Linuxa tniemy koszty, w firmach gdzie są kontrole oprogramowania jest to całkiem dobry sposób na tani start.

Wychodzi na to, że mnie nie znasz :D
Ostatnia rzecz, która mnie trzyma przy Windzie to UDK.
 

Wowoz

Wowoz

Użytkownicy
Wowoźny
posty3699
Propsy4862
NagrodyVV
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Wowoźny
1. Oprogramowanie antywirusowe? Gówno prawda. Ja funkcjonuje bez żadnego zabezpieczenia i jestem zadowolony. Nie mam zamiaru instalować zadnego tego typu oprogramowania bo zamula kompa, a to czy plik jest zainfekowany czy nie, świadczy jego pochodzenie.
2. Aplikacje można ściągać z takich stron jak apps.pl (ogolem strona kolegi :D ), gdzie wszystko instaluje sie szybko.
3. Instalacja sterownikow byla poruszana przez zdunka. Wole kliknac kilka razy next niz pierdolic sie z komendami (sic)
4. Ale w domu nikt ci tego nie sprawdza czyli wychodzi na to, ze windows tez jest darmowy.
 

muttley

muttley

Użytkownicy
posty567
Propsy381
  • Użytkownicy

muttley

Linux
#57 2011-06-16, 15:43(Ostatnia zmiana: 2011-06-16, 15:44)
1. Tak, tylko przeciętny użyszkodnik naściąga 2^16 wirusów w ciągu jakiegoś miesiąca.
2.
Cytuj
Aby systemu można było (...) używać potrzebujemy zainstalować jeszcze (...) wiele dodatkowych programów (muzycznych, graficznych, biurowych), które nie są instalowane standardowo ani dostępne na płycie Windows.
To podchodzi pod nr 2
3. Tu się zgodzę. Tak na prawdę nie jest aż tak źle, ale troszkę dłużej niż w systemie od MałegoMiękkiego
4. To zależy, uwierz mi, że jak masz złośliwego sąsiada to sprawdzą ;x
Jeszcze opcja jest taka, że mogą wpaść jeśli dużo wymieniasz się na necie (serwisy w stylu chomikuj czy też klasyczne P2P)
 

Tomek

Tomek

Użytkownicy
Kapitan Rob
posty2181
Propsy2189
ProfesjaNierób
  • Użytkownicy
  • Kapitan Rob
Cytuj
1. Tak, tylko przeciętny użyszkodnik naściąga 2^16 wirusów w ciągu jakiegoś miesiąca.
co z tego, jeśli te wirusy po prostu SĄ?
 

Zkirtaem

Zkirtaem

Moderator
Mięso
posty2171
Propsy1689
ProfesjaGracz
  • Moderator
  • Mięso

Zkirtaem
Moderator

Linux
#59 2011-06-16, 15:46(Ostatnia zmiana: 2011-06-16, 15:49)
1. pod linuxem nie musisz mieć żadnego antywira i możesz ściągać co tylko chcesz, szanse na trafienie wirusa pod linuxa (?!) są bliskie zeru.
2. prościej ich nie ściągąć, prościej kliknąć a to zainstaluje, ściągnie i skonfiguruje się samo.
3. rzeczy, które nie mają domyślnie sterowników w linuxie to naprawdę rzadkość - ja jeszcze poza padem od xboxa nic tego typu nie miałem.
4. możesz się wjebać do sklepu bez kamer i ukraść pestki, nie oznacza to że są one darmowe.



poza tym jeśli wciąż uważasz, że linux jest dla ludzi potrzebujacych kombinować za wszelką cenę to chyba wciąż masz to wyobrażenie linuxa:

jako cały system. W aktualnym ubuntu konsolę tyka się już całkiem rzadko.


Poza tym windows po pewnym czasie użytkowania zaczyna mulić, linux takiego starzenia się nie posiada.
 


0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
0 użytkowników
Do góry