Zgubili?
Według jednego z naszych kochanych forumowiczów (:*) te klucze są pisane w zależności od tego jak napiszą maturzyści, oraz kompletnej improwizacji sprawdzających, jak mogli go zgubić?
Nie do końca
Ale faktem jest że klucz jest tworzony dopiero na etapie sprawdzania. Najpierw jest sprawdzana mała część prac. Z nich wybierają te, które uznają za najlepsze jakościowo i na ich podstawie ustalają wzorcowe odpowiedzi tam gdzie było pole do interpretacji przez piszącego. Tak czy inaczej są one raczej propozycjami tego co można na pewno uznać za poprawne, a nie sztywno wytyczonym zbiorem jedynych właściwych odpowiedzi. Kiedy sprawdzający później natrafia na jakąś niepodobną do tamtych, ale wydającą mu się sensowną, to po prostu wysyła zapytanie do CKE i jeśli też tak uznają, to dodają ją do klucza.
Nie ma jednak miejsca na improwizację, prawo do podejmowania decyzji ma tylko CKE. Sprawdzający mają obowiązek korzystać z jej wytycznych ewentualnie zadając pytania.
Bardzo dobrze powiedziane, z tą różnicą, że z tej małej części prac wybierają nie tylko te najlepsze jakościowo, ale też #msg1083391idealnego średniaka#msg1083391 czy #msg1083391typowego sebę#msg1083391. jak to tak kto woli nazwać.
poza tym trochę inaczej wygląda proces tworzenia klucza dla wypracowań i dla czytania ze zrozumieniem, wypowiedź pisemna jest bardziej otwarta.
Zresztą, co rok trochę modyfikują ten proces, więc być może podaję nieprawidłowo szczegóły tej procedury.