Problemy z Gothicem 5675 10

O temacie

Autor Siggat

Zaczęty 3.02.2018 roku

Wyświetleń 5675

Odpowiedzi 10

Siggat

Siggat

Użytkownicy
posty61
Propsy4
ProfesjaGracz
  • Użytkownicy
Witam otóż od jakiegoś czasu mam dziwny problem z Gothicem 1 i 2 . Gra po prostu się nie uruchamia, nie wywala żadnego błędu, po prostu się nie odpala. Odrazu mówię że mam zainstalowanego system packa. Tak samo jest jak odpalam gothica 2 z G2MDK.
 

Fabio

Fabio

The Modders
posty3466
Propsy2150
ProfesjaSkrypter
  • The Modders
Mam to samo z G2NK od jakiś dwóch dni, dodam że nie instalowałem żadnych aktualizacji systemowych, nie wiem co stanowi problem...

(Reinstall nie wchodzi w grę).

Siggat

Siggat

Użytkownicy
posty61
Propsy4
ProfesjaGracz
  • Użytkownicy

Siggat

Problemy z Gothicem
#2 2018-02-03, 16:06(Ostatnia zmiana: 2018-02-03, 16:17)
Nwm może to jakaś zjebana aktualizacja windowsa 10?
 

Paradoxal

Paradoxal

Użytkownicy
posty617
Propsy978
NagrodyV
Profesjabrak
  • Użytkownicy
Muszę was zmartwić ale też miałem coś takiego pare miesięcy temu i jedyne co pomogło to reinstal gry :F
 

Siggat

Siggat

Użytkownicy
posty61
Propsy4
ProfesjaGracz
  • Użytkownicy
Muszę was zmartwić ale też miałem coś takiego pare miesięcy temu i jedyne co pomogło to reinstal gry :F



Właśnie tu jest problem. Reinstall gry  nic nie daje. Dotyczy to zarówno wersji z płyty jak i ze steam.
 

Paradoxal

Paradoxal

Użytkownicy
posty617
Propsy978
NagrodyV
Profesjabrak
  • Użytkownicy
Odpalasz gre jako admin? System pack w najnowszej wersji? Jak rozumiem wcześniej gra na win10 działała ci normalnie? Jeżeli tak to wyczyść wszystkie wpisy rejestru z gothicem związane i zainstaluj od nowa na czysto powinno pójść bez problemów bo ja odpalam bez zarzutów gre.
 

Fabio

Fabio

The Modders
posty3466
Propsy2150
ProfesjaSkrypter
  • The Modders
Muszę was zmartwić ale też miałem coś takiego pare miesięcy temu i jedyne co pomogło to reinstal gry :F



Właśnie tu jest problem. Reinstall gry  nic nie daje. Dotyczy to zarówno wersji z płyty jak i ze steam.

Osobiście nie próbowałem, ale cała reszta typu dodanie gry do wyjątków w zaporze sieciowej, usunięcie z rejestr etc. nic nie daje. Poza tym gra działała dwa dni temu, a nie była nawet ani trochę ruszana, więc trochę to dziwne zjawisko...

Sculler

Sculler

Użytkownicy
posty339
Propsy273
ProfesjaProducent
  • Użytkownicy
Cytuj
Właśnie tu jest problem. Reinstall gry  nic nie daje. Dotyczy to zarówno wersji z płyty jak i ze steam.
Próbowałeś po usunięciu Gothica wyczyścić też pozostałe dane z rejestru? Ccleanerem czy czymś takim
 
some things are meant to be

Siggat

Siggat

Użytkownicy
posty61
Propsy4
ProfesjaGracz
  • Użytkownicy

Siggat

Problemy z Gothicem
#8 2018-02-03, 17:05(Ostatnia zmiana: 2018-02-03, 18:07)
Cytuj
Właśnie tu jest problem. Reinstall gry  nic nie daje. Dotyczy to zarówno wersji z płyty jak i ze steam.
Próbowałeś po usunięciu Gothica wyczyścić też pozostałe dane z rejestru? Ccleanerem czy czymś takim


Tak

Post połączony: 2018-02-03, 18:07
Edit:
Problem tak jak by znikną  mimo że nic nie robiłem.
 

Fabio

Fabio

The Modders
posty3466
Propsy2150
ProfesjaSkrypter
  • The Modders
Mi naprawiło się to nie po reinstallu, a odpaleniu aktualizacji w W10 (wcześniej miałem je wyłączone).

A.K.

A.K.

Użytkownicy
posty159
Propsy161
Profesjabrak
  • Użytkownicy
Trochę odkopię, bo tytuł wątku na tyle luźny, że chyba mogę.  :cool:

Miałem kiedyś problem z uruchomieniem G2 na Windows 7 (32 bit) i udało mi się z nim poradzić. Jak się okazało sprawa jest dość typowa i łatwo znaleźć rozwiązanie, tylko trzeba wiedzieć, czego szukać. Dlatego krótko opiszę, może komuś się przyda.

Tak więc pewnego dnia Gothic po prostu sam z siebie przestał się uruchamiać. Klikam dwa razy, ikona kursora się chwilę kręci i... nic. Reinstall nie pomaga, gra nie chce działać.

Rzut okiem na menadżer zadań ([ctrl]+[shift]+[esc]) pozwala mi stwierdzić, że proces gry działa, ale wykazuje podejrzanie niskie wykorzystanie zasobów. Dodatkowo uruchomiony zostaje nowy proces rundll32.exe.
Metodą prób i błędów udało mi się odkryć, że uruchamiając i zabijając procesy w odpowiedniej kolejności, mogę skłonić grę do działania. Należało tylko:
  • Uruchomić grę
  • Zabić proces Gothic2.exe
  • Uruchomić grę ponownie
  • Zabić proces rundll32.exe

Jako że nie było to zbyt wygodne... napisałem sobie dość prymitywny mechanizm, który robił to za mnie. :F Składał się z zestawu plików:

Pliki
Kod: (StartG2.vbs) [Zaznacz]
Set oWS = WScript.CreateObject("WScript.Shell")
oWS.Run "startG2.bat"
WScript.Sleep 500
oWS.Run "resetG2.bat"
WScript.Sleep 500
oWS.Run "killRundll32.bat"

Kod: (killG2.vbs) [Zaznacz]
Set oWS = WScript.CreateObject("WScript.Shell")
oWS.Run "killG2.bat"
WScript.Sleep 500
oWS.Run "killRundll32.bat"

Kod: (startG2.bat) [Zaznacz]
Partycja:\Sciezka_do_Gothic2\System\Gothic2.exe
pause

Kod: (killG2.bat) [Zaznacz]
taskkill /IM Gothic2.exe /F
pause

Kod: (resetG2.bat) [Zaznacz]
taskkill /IM Gothic2.exe /F
Partycja:\Sciezka_do_Gothic2\System\Gothic2.exe
pause

Kod: (killRundll32.bat) [Zaznacz]
taskkill /IM rundll32.exe /F
pause

Zastosowanie tych (jakże zaawansowanych) skryptów pozwoliło mi znów uruchamiać grę dwuklikiem, jak przystało na cywilizowanego użytkownika Windowsa.

I sprawa być może na tym by się zakończyła, gdyby nie fakt, że problem występował również w innych grach, np. Etherlords II (polecam zagrać!). Dlatego zagłębiłem się w czeluści internetu, gdzie trafiłem między innymi na następujące wpisy:


W skrócie: Problem dotyczy usługi Windows Games Explorer (GameUX).  Można go w prosty sposób obejść, otwierając edytor rejestru (najszybciej przez panel uruchamiania [⊞ Win] + [R], komendą regedit) i modyfikując wpis:

HKEY_CLASSES_ROOT\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\GameUX\ServiceLocation

przez zmianę wartości Games na pustą lub 127.0.0.1 (jest to adres IP pętli zwrotnej, czyli "do siebie").
To powinno wystarczyć, aby po restarcie systemu gry uruchamiały się normalnie.

Teoretycznie nie ma tu za bardzo co zepsuć, ale przed modyfikowaniem wpisów rejestru, polecam na wszelki wypadek zrobić sobie kopię bezpieczeństwa (Plik->Eksportuj).



Dla zainteresowanych przytoczę jeszcze rozwiązanie, które podobno jest lepsze, bo ma likwidować problem u źródła:

https://msfn.org/board/topic/179464-old-games-failing-to-launch-and-how-to-fix-it/?tab=comments#comment-1167279

Czemu napisałem, że podobno? A no temu, że nie sprawdziłem go osobiście. Polega na dodaniu do rejestru, konkretniej pod:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags]
listy wpisów, które wyglądają mniej więcej tak:

"{c0e71031-3bf9-42ad-a0e4-6c1d0fa5a315}"=dword:00000077

A ponieważ nie mam dostatecznej wiedzy, żeby zweryfikować ich działanie, nie mam ochoty w ciemno ich u siebie wdrażać, ani tym bardziej komuś polecać bez przetestowania. Niemniej forum MSFN wskazuje na nie, jako rozwiązanie problemu.
 


0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
0 użytkowników
Do góry