Anarchista - świat owiany w otoczkę wolności po brzegi 6683 9

O temacie

Autor Master_Of_Secrets

Zaczęty 28.05.2016 roku

Wyświetleń 6683

Odpowiedzi 9

Master_Of_Secrets

Master_Of_Secrets

Użytkownicy
posty6
Propsy1
ProfesjaScenarzysta
  • Użytkownicy
Witam wszystkich, z tej strony Mistrz Tajemnic (już zdążyłem się niejako przywitać => http://themodders.org/index.php?topic=26466.0).


Chciałbym tu zaprezentować skrawki czy też, jakby to ująć prawidłowo, początki serialu książkowego (tak, tak!; nic w tym dziwnego) zatytułowanego "Anarchista". Dziwna nazwa, nieprawdaż? Otóż nie - jest to serial niemalże w całości umiejscowiony w kategorii "science-fiction", gdyż jego ramy czasowe zostały zamieszczone w przyszłości.


Od razu również pragnę uprzedzić, iż to nie jest łatwa i przyjemna lektura - częstokroć czytelnik jest zachęcany, "proszony" przez autora do pomyślenia, do wyrobienia własnej wizji odnośnie tego, co jest zawarte w książce. A powód jest prosty - moje umiejętności szkicowania, malowania i rysowania są na poziomie 6-latka, czyli każdy, normalny dorosły uśmiałby się po pachy na widok moich koncepcji odnośnie wyglądu tego, jak świat by wyglądał. Stąd ta gorąca prośba do przyszłych (mam nadzieję) fanów - wysilcie możliwie jak najbardziej swoją wyobraźnię, a być może otrzymacie obraz tego, co chciałem przelać na papier; ewentualnie podczas czytania włączcie jakąś destrukcyjną muzykę i kto wie - może zobaczycie własnymi oczami anarchistyczny świat, w którym nie ma żadnym praw. Nie ma też żadnych podstaw moralnych, etycznych, każdy żyje po swojemu. Zanim jednak zaprezentuję pierwszy odcinek i drugi... Zamieszczę tu szybki spis treści najczęściej zadawanych pytań, aby nie robić później niepotrzebnego bałaganu w tym wątku.


SPIS PYTAŃ - FAQ


C - Czytelnik
A - Autor

C: W jakich ramach czasowych jest ustawiony serial?
A: W tym momencie jest to ciężko ustalić (śmiech). Głównie dlatego, że sama lektura jest tajemnicza i my sami nie wiemy dokładnie, który jest rok w niej podany. Dlaczego? Tłumaczę - otóż można wielokrotnie trafić na pojęcie zwane "Wojną Wolności", skracane bardzo często do postaci "WW". I to właśnie te wydarzenie jest niejako wyznacznikiem nowej ery, zupełnie oderwanej od starej. Żeby nie przedłużać - można przypuszczać, że to jest w zakresie od 2088-209X. Ale nie można być pewnym tej ramy czasowej, w końcu pierwszy odcinek pokazuje nam czas kilka/naście lat po WW.

C: No dobrze.. A czym jest ta Wojna Wolności?
A: Odpowiedź zostanie zawarta w jednym z późniejszych odcinków, spokojna głowa :trollface:

C: Dlaczego jest tak mało opisów całego świata wokół głównego bohatera?
A: To jest moja zazwyczaj największa pięta achillesowa, odkąd pamiętam. Żeby nie było pojazdów w stylu "lepiej nie pisz, co to jest", "zwykły szmatławiec, totalne zero", "i ty nazywasz siebie pisarzem? taki z ciebie pisarzem, jak z koziej ... trąba" - zacząłem uprawiać swoją pasję w wieku 12 lat, więc swoje niejako wiem. A mało jest opisów lub są tak niedokładne dlatego, że mam tzw. umysł mieszany - jest we mnie i dusza humanisty, i dusza ścisłowca. I to potem odbija się potem na moich pracach literackich, ale powód już podałem. Zresztą, czytelnik ma również prawo inaczej niż autor wyobrażać sobie świat przedstawiony w lekturze.

C: Jest dużo nowych pojęć, których nie do końca rozumiem. Czy będzie może jakiś odcinek, w którym zostanie to wyjaśnione?
A: Ujmę to tak - jest to dla mnie śmieszne, żeby czytelnik wyłącznie czytał i wyłączał myślenie, bo wtedy czytanie książek, bynajmniej w mojej opinii, jest bezsensowne. Tak samo rzecz się ma z dzisiejszymi grami komputerowi - nie mówię, że wszystkie, ale chociaż część z nich jest skonstruowana tak, żeby gracz nie musiał myśleć. I to mnie akurat wkurza. Ale jeśli faktycznie czytelnicy będą gubili się we wszystkim, to po wydaniu odcinka 15 wydam specjalną lekturę (oczywiście, nie taką sporą), która objaśni wiele rzeczy, ale będzie również zawierać spojlery, także.. Wolałbym, aby po taką sięgali wyłącznie ci, którzy przeczytali wszystko, co wydałem tutaj.

C: Dlaczego akurat "Anarchista", a nie np "Świat w anarchii skąpany"? Przecież by to lepiej brzmiało, prawda?
A: Już wyjaśniam ten zgryz. Otóż serial powstał w wyniku inspiracji historią jedynego ośrodka anarchii znanego jako Kowloon Walled City. Kto chce - niechaj pyta wujka Google, on pokaże linki do artykułów. I wtedy naszło mnie pytanie: "A co, gdyby tak cały świat, wszystkie miasta byłyby jak te Kowloon?". Stąd ta inspiracja. Mało tego - jeszcze nigdy nie widziałem chyba książki prawiącej o anarchistycznym ustroju, więc uważam, że to byłby w razie masowego drukowania hit na skalę światową. Wreszcie, główny bohater sam popierał ten ustrój, a w serialu będzie go dogłębnie analizował pod dobrym, jak i złym względem

C: Dlaczego są zamieszczane pod załącznikami wady i zalety danego odcinka lub nie ma tego czasami wcale?
A: W ten sposób zapewniam czytelnika, że jako Autor wiem, co jest słabe, co trzeba dopracować oraz to, co jest mocą, co jest zaletą jego. W ten sposób pragnąłbym oszczędzić sobie fali niepotrzebnej, skazującej mnie na wieczne potępienie i spalenie w piekle krytyki, na widok której zapadłbym się pod ziemię. Choć wiem z drugiej strony, że krytyka = trafne uwagi kogoś, kto czyta; wskazówki, jakich błędów unikać czy też co dopracować. Także.. W razie czego, nie krytykować za mocno, bo to mogłoby mnie zniechęcić do dalszego pisania.

C: Ostatnie pytanie - kiedy kolejny odcinek?
A: Zależy to od zainteresowania użytkowników - czym ich będzie więcej, tym większa szansa, że zbiorę wszelkie siły, napiszę odcinek i czym prędzej wstawię go tutaj :joy:




Mam nadzieję, że to na tyle. Prosiłbym o zgłoszenie się tych, co byliby zainteresowani przeczytaniem; wówczas wstawię odcinek 1 sezonu 1. Jeśli są jeszcze jakieś pytania, proszę śmiało.
 

Evgarr

Evgarr

Użytkownicy
posty62
Propsy36
Profesjabrak
  • Zbanowany
Ależ obszerny wstęp :O Po prostu wrzuć tekst, a jeśli szukasz miejsca, w którym więcej osób się zainteresuje, to zarzucę linkiem do sprawdzonego forum pisarskiego ;)
 

Master_Of_Secrets

Master_Of_Secrets

Użytkownicy
posty6
Propsy1
ProfesjaScenarzysta
  • Użytkownicy
Dobrze, zatem za chwilę umieszczę na Chomikuj z tego powodu, iż prawdopodobnie nie ma tu opcji dodawania załączników innych niż obrazki. I z góry również zamieszczam listę pewnych wad i zalet, jakby ktoś wątpił w to, czy kontroluję swe dzieło.

PEWNE WADY:
- słabe opisy świata przedstawionego, zbyt mała ilość szczegółów,
- fatalne opisy walk, powinny być bardziej rozbudowane i dynamiczne,
- niektóre postacie są słabo nakreślone,
- nieznany jest główny cel głównego bohatera, a wraz z tym - o czym opowiada ten serial.

PEWNE ZALETY:
- post-apokaliptyczny świat przedstawiony w nowej, oryginalnej formie,
- dobry opis zewnętrzny oraz charakteru głównego bohatera,
- ciekawe, zróżnicowane dialogi.



To na tyle, jeśli chodzi o to. LINK => http://chomikuj.pl/TajemnicaCBA123/Dokumenty/Ksi*c4*85*c5*bcki, hasło brzmi: "demodders". Miłego czytania i proszę o nie przywłaszczanie sobie mojego dzieła.

P.S Nic nie szkodzi, że na Chomiku to jest - jest to ledwie paręnaście KB, to jeszcze da się ściągnąć za free ;)
 

Evgarr

Evgarr

Użytkownicy
posty62
Propsy36
Profesjabrak
  • Zbanowany
PEWNE WADY:
- słabe opisy świata przedstawionego, zbyt mała ilość szczegółów,
- fatalne opisy walk, powinny być bardziej rozbudowane i dynamiczne,
- niektóre postacie są słabo nakreślone,
- nieznany jest główny cel głównego bohatera, a wraz z tym - o czym opowiada ten serial.
Czyli że sam Autor nie wie, dokąd dąży fabuła? Ja bym się nie przyznawał nawet xD Fragment jest na tyle krótki, że trudno mówić o postaciach, czy są dobrze nakreślone, czy nie, bo może to ulec zmianie.

Opisami walk się nie przejmuj. Bardziej pomartw się wstępem i powtórzeniami.
Opis świata przedstawionego nie musi być taki jak u Tolkiena. Tołstoj/Jane Austen bardzo powściągliwie opisują,  a mimo to nikt się nie czepia. W tej kwestii powinieneś kierować się zasadą: co jest potrzebne, co popycha akcję, a co ją spowalnia, jest zbędne.
 

Master_Of_Secrets

Master_Of_Secrets

Użytkownicy
posty6
Propsy1
ProfesjaScenarzysta
  • Użytkownicy
Tzn. jeśli chodzi o ostatnią wadę, to chodzi o to, że po raptem dwóch czy trzech czytelnik może nie do końca zrozumieć, jak to się będzie dalej toczyć. A tego się obawiam - fali uwag mających jednoznaczne pytanie: "O czym to jest?". Sam wiem, dokąd zmierza cała fabuła, bez przesady ;)
 

shergar

shergar

The Modders
Darth Revan
posty871
Propsy1297
Profesjabrak
  • The Modders
  • Darth Revan
Kilka uwag:
- Jarosław?! Nie było innych imion?
- wg mnie warto pomyśleć nad lżejszym stylem w opisach
- powtórzenia
- podrapać się po majtkach... raczej po tyłku, po cyckach, po kutasie, ale po gaciach?
- niby zadupie, a dębowa szafa. I za dużo "niby".
- konstrukcja zdań, np.
Na jej drzwiczkach było widać niby orientalne wzory. Z Arabii albo z Chin..
Zdarzało się jemu sporadycznie, żeby mniej myślał niż zwykle. Coś jemu mąciło umysł od paru dni.
Jarek skończywszy konsumpcję, powolnym krokiem udał się na balkon, który dawał mu widok na świat.

- opisy zabijają i przytłaczają jak ruska moda.
- napisałeś w plusach o dialogach, dam przykład:
- Ty jesteś ten, którego zwą "Blizna"?
- Tak. Dobrze pan trafił. Kogo należy tym razem pozbawić życia?
- Spokojnie. Mam wszystko w tej kopercie. Powiedz mi, czy znasz dokładnie dzielnice?
- A czy gołębie stawiają kropki na samochodach? Pewnie, przecież nie od dziś mnie nazywają specjalistą w tych sprawach. Może i nie powinienem tego mówić, ale jedna z moich zasad mówi, że klient raczej streszcza swoje zlecenie, podając tylko: dane ofiary, gdzie i o której mam tego dokonać i czy mam przynieść dowód. Także, jeśli pan byłby skłonny, to może mógłby pan powiedzieć, co i jak?
- Widzi pan, chcę się upewnić, że Blizna dokona tego bez żadnego uszczerbku na zdrowiu (kom. Hmm, to ma kogoś zaciukać czy nie?). Rozumiemy się?
- Słucham? To pan chyba przyszedł pan w charakterze krytyka pracy, a nie klienta (kom. pan, pan....). A takim gościom radzę spieprzać, bo nie lubię, gdy ktoś zbiera informacje o mnie dlatego, że taka jest jego praca.
- Tak się składa, że ja pracuję w administracji..
- Jakiej administracji? O czym pan w ogóle ze mną dyskutuje? Jeśli pan pamięta, to WW się już skończyło. Tutaj dominują gangi, nie samorządy i rządy. Także radzę się pilnować ze słowami.
- Jak pan w ogóle śmie..
- Coś jeszcze?
- Kwota wynagrodzenia wynosi dwanaście tysięcy jednostek. Pasuje?
- Wolałbym coś więcej. Myślałem o około piętnastu tysiącach.
- To zabierze pan przecież ofierze, prawda? No to jak - pasuje? Zresztą i tak chyba pan nie umie robić nic innego.
- Dobra, niechaj będzie. Ale niech pan się jednak szczerze modli, żebym nigdy nie dostał na pana zlecenia. Życzę miłego dnia.
- Nawzajem, Blizno. Nawzajem.


- Dialog niedojrzały i miałki, obie postaci są mało wiarygodne dla czytelnika i zwyczajnie nudne.
- Lucyna jest fajna, może niech Jarek ją wyrucha to będzie jakiś zwrot akcji?

Dalej nie czytałem.

Ogólnie brakuje warsztatu, dużo pisz, jeszcze więcej czytaj i za kilka lat sam zobaczysz co w tym tekście jest nie tak.

Powodzenia,
Sher
 
Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku... Ale to nie cel podróży kształtuje ludzką duszę, tylko droga, która do niego zmierza...

Master_Of_Secrets

Master_Of_Secrets

Użytkownicy
posty6
Propsy1
ProfesjaScenarzysta
  • Użytkownicy
No i proszę, w miarę konstruktywna krytyka. Już tłumaczę - rozpocząłem dawno temu tworzenie tego serialu i dopiero po bagatela nawet 5 miesiącach (bo oczywiście - wedle moich rodziców - "nauka i matura ważniejsza od takich bazgrołów, nic z tego nie osiągniesz") wróciłem do niego, także minęło sporo czasu, nim wiadomo co - powróciłem do tworzenia.


Co do tych dialogów - raczej nie spodziewałem się, że bd AŻ TAK słabe. No cóż... Postaram się może lepiej o jakiś słownik :D


Imię bohatera - w końcu jest niejako Polakiem, raczej nie damy mu jakiegoś super imienia, bo to trochę byłoby nie w porządku. Serio.


Powtórzenia - czasami mam tendencję do gubienia się podczas pisania (taka swoista amnezja, nie mam pojęcia, jak to konkretnie nazwać). Wówczas próbuję improwizować, a to już mi nie zawsze. Nie zawsze.


Opisy - przewidywałem ich słabość. Tu nie ma co ukrywać, że ubogie, ale jak ktoś ma o to pretensje - zapraszam do pierwszego posta :okok:


Słabo nakreślone postacie - to już też podałem w tzw. "pewnych wadach". Hmm... Zobaczę, co się da zrobić.


Jeżeli w waszej opinii pierwszy odcinek jest słaby, mogę go trochę zmienić, ale to znowu mi trochę zleci, zanim to zrobię. Co wy na to? Czy może wolicie zaryzykować i przeczytać następny odcinek?
 

shergar

shergar

The Modders
Darth Revan
posty871
Propsy1297
Profesjabrak
  • The Modders
  • Darth Revan
Zamiast skupiać się na całości, zajmij się małymi formami. Najlepiej pisać krótkie opowiadania, nie muszą być powiązane - na tasiemce jeszcze przyjdzie czas. Tak szybciej dostrzeżesz swoje mocne i słabe strony. Opisując coś skup się na tym co ważne, a nie na wszystkim. I zanim zaczniesz pisać, nakreśl portret bohaterów bo to oni zdeterminują resztę: dialogi, otoczkę fabularną i to jak się w nią wkomponują, akcję, rozwiązania problemów, etc. To powinny być żywe postaci, a nie sztuczne potworki. Bohaterowie powinni też mieć swoje charakterystyczne cechy, wyróżniać się. Nie musisz też opowiadać wszystkiego, magia książek to właśnie możliwość użycia wyobraźni przez czytelników - nie powinno im się tego zabierać.
Mam w szufladzie kilka tysięcy stron, które wstyd komukolwiek pokazać, ale po kilkunastu latach pisania jestem już zadowolony ze stylu. To przychodzi z czasem, ale trzeba na to zapracować.
Powtórzę się: pisz dużo, ale przede wszystkim czytaj i to różne rzeczy, nie ma lepszego nauczyciela niż inne książki.
Pozdrawiam,
Sher
 
Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku... Ale to nie cel podróży kształtuje ludzką duszę, tylko droga, która do niego zmierza...

Master_Of_Secrets

Master_Of_Secrets

Użytkownicy
posty6
Propsy1
ProfesjaScenarzysta
  • Użytkownicy
Dobra. W międzyczasie przejrzę ten pierwszy odcinek oraz drugi. Jeśli znajdę dość czasu - wyedytuję i wstawię jeszcze raz. Chociaż ostrzegam lojalnie po raz to kolejny - dawno już nie pisałem tego serialu i z tego powodu trochę wena twórcza mi opadła.
 

shergar

shergar

The Modders
Darth Revan
posty871
Propsy1297
Profesjabrak
  • The Modders
  • Darth Revan
Dlatego dobrze jest pracować na kilkoma różnymi projektami - nie masz chęci/weny, bierzesz się za inny. Ja tak robię i dzięki temu pisanie daje więcej frajdy, bo zmuszanie się do tego, robienie czegoś na siłę, sensu nie ma.
 
Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku... Ale to nie cel podróży kształtuje ludzką duszę, tylko droga, która do niego zmierza...


0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
0 użytkowników
Do góry