Co do źródeł, wiesz z kim tańczysz?
Dobrze jest poznać różne punkty widzenia
.
"[...] Ludność o antropologicznej i częściowo kulturowej charakterystyce indoeuropejskiej miala swoje siedziby nawet na obszarach dzisiejszej (pól)pustyni Takla-Makan. Ba! Ziemie wspólczesnego Kazachstanu aż po I-IV stulecie n.e. pozostawaly w posiadaniu ludów indoeuropejskich. "
Ogólnie wybór roku 940 jest dosyć "ryzykowny". Państwo Polskie nie pojawiło się z dnia na dzień w roku 966. Dużo jest dowodów, że istniało wcześniej i było dosyć znaczące na arenie politycznej. Rzecz jasna Polską zostało nazwane dużo później, bo o ile mnie pamięć nie myli gdzieś po roku 1000, kiedy Chrobry mówił "Wszyscy jesteśmy Polanami".
Co do grafik miast... Myślałeś o dodaniu wałów ziemnych? Wszędzie tylko drewniane grody, a przecież same drewniane grody byłyby zbyt łatwe do sforsowania.
"
Mówiąc o grodach, warto wspomnieć o naszej myśli fortyfikacyjnej. Gród książęcy na Ostrowiu Lednickim otoczony był 9-13 metrowej wysokości wałem ziemno-drewnianym o konstrukcji skrzynkowej. (to wysokość dzisiejszych 3-4 kondygnacyjnych budynków). Było to obwarowanie ówczesnymi metodami walki nie do zdobycia. Mury kamienne można było podkopać, kruszyć ogniem, nasze rozwiązanie było odporne na podkopy, na ogień i jeśli atakujący nie sforsowali bram (jak to miało miejsce podczas najazdu księcia czeskiego Brzetysława, który zdobył i zniszczył Ostrów Lednicki) warownia nie była do zdobycia."
Coś takiego uderza również w wygląd oblężeń. Z pewnością nie wyglądałyby tak jak w Warbandzie.
Nie mówię, że wszystkie grody takie były właśnie takie, ale trzeba mieć na uwadze, że i potężne twierdze Słowianie polscy budowali, choć na swój sposób.