Czego warto się uczyć? 16493 54

O temacie

Autor MajkeI

Zaczęty 2.12.2014 roku

Wyświetleń 16493

Odpowiedzi 54

MajkeI

MajkeI

Użytkownicy
Front End Developer
posty698
Propsy169
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Front End Developer
Czy jacyś obeznani programiści mogliby mi doradzić czego się uczyć? Jakie języki programowania warto znać? Które są przydatne w poszukiwaniu pracy itd?

Ja sam ogarniam C#, bo ktoś doradził mi, że jak zacznę od niego to później będzie łatwiej z innymi. I faktycznie. Teraz dodatkowo zacząłem C++ i programowanie stron, czyli JavaScript i PHP.

Co z innymi językami, takimi jak Assembler/C/Python/Java/F#/VB? Co warto?
 

Adanos

Adanos

Administrator
Szara eminencja
posty5204
Propsy3870
ProfesjaProgramista
  • Administrator
  • Szara eminencja
Naucz się jednego raz a porządnie.

MajkeI

MajkeI

Użytkownicy
Front End Developer
posty698
Propsy169
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Front End Developer
Naucz się jednego raz a porządnie.
W konsoli C# siedzę już bardzo długo, najwyższy czas chyba żeby otworzyć okna :)
A co z resztą języków?
 

Adanos

Adanos

Administrator
Szara eminencja
posty5204
Propsy3870
ProfesjaProgramista
  • Administrator
  • Szara eminencja
W konsoli C# siedzę już bardzo długo, najwyższy czas chyba żeby otworzyć okna :)
A co z resztą języków?
Bardzo długo - znaczy się ile? 5 lat? Jakie znasz frameworki?
Wszystkie języki, które wymieniłeś, są popularne w mniejszym lub większym stopniu. Powinieneś zadać sobie pytanie, co cię interesuje w programowaniu lub jakie programy chciałbyś pisać. Wtedy mógłbyś sobie wybrać jakiś konkretny język.

MajkeI

MajkeI

Użytkownicy
Front End Developer
posty698
Propsy169
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Front End Developer
Jakiś rok. Frameworki powiadasz? A bo ja wiem? 4.5 chyba mam w VS.
Myślę, że programy użytkowe raczej. Czyli jakie języki do tego najlepiej?
 

inż. Avallach

inż. Avallach

Administrator
posty7662
Propsy5238
NagrodyV
ProfesjaProgramista
  • Administrator
Rok to krótko. Nie znasz żadnego frameworka (framework na którym oparty jest język - w tym przypadku .NET Framework - się nie liczy, bo jego musi znać każdy, to odpowiednik biblioteki standardowej).

Obecnie najpopularniejsze są C, C++, C#, Java, php, javascript. Coraz popularniejsze są też języki skryptowe takie jak Python, Perl czy Ruby. Z nich do tworzenia programów użytkowych używa się głównie C++, C# i Javy.

Assemblera używa się tylko do pisania fragmentów kodu który musi być superszybki i ewentualnie do programowania urządzeń. Jest z tego dobra kasa, ale zapotrzebowanie wcale nie jest takie wielkie a robota koszmarna. Często zamiast niego wystarczy użyć C.
VB to zło i wszyscy od niego odchodzą, nie tykaj kijem.
F# ogólnie nie jest popularny, jednak jest to jeden z popularniejszych języków funkcynych (inne to np Scala, Haskell, Clojure). Dobrze jest znać przynajmniej jeden z nich. Ze względu na to jak przebiega obecnie rozwój sprzętu (wzrost ilości rdzeni, nie taktowania) to aby móc go w pełni wykorzystywać trzeba programować albo funkcyjnie, albo przynajmniej trzymając się podstawowych zasad programowania funkcyjnego, nawet pisząc w języku który funkcyjny nie jest. Nauka tego nie jest lekka ani przyjemna (to zupełnie inne i bardziej rystrykcyjne podejście do algorytmów), ale wywiera spory wpływ na to jak ogólnie piszesz.

Tobie zamiast uczyć się innych języków proponuję zostać przy C# i obejrzeć lub przeczytać sobie serię Clean Code Roberta C. Martina. Jest ona obowiązkowa dla każdego nowego programisty w Nokii i uważam że powinna być obowiązkowa dla każdego na świecie xD

Leinnan

Leinnan

Administrator
torsonic polarity syndrome
posty2671
Propsy3600
ProfesjaProgramista
  • Administrator
  • torsonic polarity syndrome
Ty masz tylko dylemat jaki język wybrać. Ja mam dylemat czy brać się za programowanie pod kątem głównie aplikacji systemowych(Linux) i administrowaniem serwerami, programowaniem pod kątem stron(JS, PHP) czy też jebać programowanie i skupić się w końcu na grafice. Opcja pierwsza ma tą przewagę, że robotę miałbym na miejscu(12 km od domu). Pozostałe dwie opcje wiązałyby się z zmianą miejsca zamieszkania, a ja ziemi na pewno nie sprzedam(rodzice blisko 60 lat). Co prawda można ją dalej dzierżawić, jednak co z domem? Do pracy zdalnej to jednak przydałoby się mieć kilka lat doświadczenia w branży.
 
Mit der Dummheit kämpfen die Götter selbst vergebens

steam | slavic castles |  last.fm | moddb.com | Stary, najlepszy lider Sclavinii

MajkeI

MajkeI

Użytkownicy
Front End Developer
posty698
Propsy169
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Front End Developer
Dzięki Avallach za pomoc i opinie, popatrzę na to Clean Code, i zostanę przy C# i przy okazji nauczę się programować strony internetowe.
Czyli jakich frameworków jeszcze powinienem uczyć się poza .NET?

Ja mam dylemat czy brać się za programowanie pod kątem głównie aplikacji systemowych(Linux) i administrowaniem serwerami, programowaniem pod kątem stron(JS, PHP) czy też jebać programowanie i skupić się w końcu na grafice. Opcja pierwsza ma tą przewagę, że robotę miałbym na miejscu(12 km od domu). Pozostałe dwie opcje wiązałyby się z zmianą miejsca zamieszkania, a ja ziemi na pewno nie sprzedam(rodzice blisko 60 lat). Co prawda można ją dalej dzierżawić, jednak co z domem? Do pracy zdalnej to jednak przydałoby się mieć kilka lat doświadczenia w branży.
Skoro praca na miejscu to może zostań i zajmij się grafiką? Mówiąc "w końcu" masz na myśli, że powinieneś zacząć już dawno temu, czy że się tym interesujesz? Ale z drugiej strony nieźle się teraz zarabia na stronach internetowych z tego co zauważyłem, wszyscy teraz chcą strony, a jak napiszesz im jeszcze jakieś proste bajery w JS i logowanie w PHP to już będą wniebowzięci.
 

Leinnan

Leinnan

Administrator
torsonic polarity syndrome
posty2671
Propsy3600
ProfesjaProgramista
  • Administrator
  • torsonic polarity syndrome
Na miejscu robota to administracja serwerami, montaż sieci, naprawa komputerów itp.
 
Mit der Dummheit kämpfen die Götter selbst vergebens

steam | slavic castles |  last.fm | moddb.com | Stary, najlepszy lider Sclavinii

MajkeI

MajkeI

Użytkownicy
Front End Developer
posty698
Propsy169
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Front End Developer
No to wydaje się dobra opcja. Zostałbym przy tym.

Pytanie - jakie są inne frameworki niż .NET? W ogóle o co tu chodzi?
 


MajkeI

MajkeI

Użytkownicy
Front End Developer
posty698
Propsy169
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Front End Developer
Ta, wirus na pierwszej stronie. Dobra ogarnę
 


MajkeI

MajkeI

Użytkownicy
Front End Developer
posty698
Propsy169
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Front End Developer
Avasta. No nie wiem, może ześwirował
 

Fabio

Fabio

The Modders
posty3466
Propsy2150
ProfesjaSkrypter
  • The Modders
Avasta. No nie wiem, może ześwirował

Avast? Wat?  :lol2:

chicken

chicken

RaveN Studio
posty1230
Propsy559
ProfesjaNierób
  • RaveN Studio
Lepszy niż Ci się wydaje...
Ja mam avast 2015 i wirusa tam nie wykrywa.

MajkeI

MajkeI

Użytkownicy
Front End Developer
posty698
Propsy169
Profesjabrak
  • Użytkownicy
  • Front End Developer
Avast jest fajny, ale przedtem coś mi tam wykrył o_0
W każdym razie, nieważne - dzięki Adanosie za pomoc
 

chicken

chicken

RaveN Studio
posty1230
Propsy559
ProfesjaNierób
  • RaveN Studio
Wybacz, że się wtrące :P
Ktoś mógłby mi powiedzieć, co warto wiedzieć więcej z c++ oprócz podstaw, itp... itd..?

Adanos

Adanos

Administrator
Szara eminencja
posty5204
Propsy3870
ProfesjaProgramista
  • Administrator
  • Szara eminencja
To zależy od tego co chciałbyś robić... Ale na pewno STL.

chicken

chicken

RaveN Studio
posty1230
Propsy559
ProfesjaNierób
  • RaveN Studio

chicken
RaveN Studio

Czego warto się uczyć?
#19 2014-12-05, 15:14(Ostatnia zmiana: 2014-12-05, 16:19)
Z tego linka tylko LIST był mi znany.
Cytuj
To zależy od tego co chciałbyś robić
Hmm... wiem, że bibliotek jest dość sporo.
Powiedzmy np. jakiś program ( WinApi w miarę ogarniam ), ale nie chce mi się ręcznie pisać wszystkich guzików.
Istnieje jeszcze Windows Form Application do c++ ? Wiem, że nie jest wspierane od dawna dla tego języka. ( CLR posiada ).
Używam VS 2013 Ultimate.


0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
0 użytkowników
Do góry