Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - KolegaZWojska

Strony: [1] 2
1
Złote Wrota / Widescreen problem
« dnia: 2016-08-21, 10:41 »
A ja mam pytanie czy jest możliwość wgrania jakiegoś fixa od widescreena (ten problem, że cały obraz jest rozciągnięty kiedy się wczyta grę dopóki się do kogoś nie zagada)? Kiedy wgrywam tego, na którym dotąd grałem pojawia się akcess violation. Problem ten pojawia się tylko w przypadku złotych wrót, inne modyfikacje uruchamiają się normalnie bez tego błędu.

2
Witam!

Poszukuję jakiś ciekawych programów, kanałów, publicystów, których można posłuchać na youtubie czy gdzie tam w internecie. Coś takiego czego można posłuchać podczas pracy przy komputerze. Temat raczej dowolny, byleby osoba mówiła z sensem, żadne gimbulimaty. Samemu mogę polecić:


- Rafał Ziemkiewicz i progrmay z jego udziałem takie jak:
   - Plusy dodatnie plusy ujemne
   - Chłodnym okiem
   - Salonik polityczny
- Grzegorz Braun
- Robert gwiazdowski
- Korwin mikke oczywiście
- Max Kolonko
- Stanisła Michalikiewicz
- Krzysztof woźniak
- Klub Ronina
- Jacek Bartosiak (mało ale rzeczy fundamentalne)
- Quaz (publicystyka growa)
- Czarne Owce (na niskim poziomie, ale ciekawe czasem)

3
Offtopic / Gry planszowe
« dnia: 2014-12-22, 07:53 »
Gry planszowe panowie.

Znacie coś co można polecić jako prezent na święta?

4
Gry / Wolfenstein: TNO
« dnia: 2013-06-09, 03:31 »
http://www.wolfenstein.com/

Szykuje się gra dla mnie XD. Choć miałem nadzieję, że Bethesda wypuści wcześniej Doom'a.

Napierdalanie do nazistów, czy tylko mnie to bawi?

5
Sprzęt, oprogramowanie / Martwy piksel
« dnia: 2013-01-23, 01:58 »
Znacie jakieś metody na jego ożywienie? Pixel repairer nie pomógł :/

6
Oferty pracy i pomocy / Rzeka
« dnia: 2012-10-16, 21:36 »
<ten post można usunąć>

7
Offtopic / Test na typ osobowości
« dnia: 2012-05-30, 13:34 »
Już jakiś czas temu obiecywałem, że to tutaj wrzucę. Jest to jak podałem w tytule tematu test na typ osobowości, sprawdzający jakiego typu człowiekiem jesteś i jak rzutuje to na twoje zdolności zawodowe w przyszłości. Według mnie test jest bardzo fajny, miarodajny i krótki, więc gorąco zachęcam, zwłaszcza tegorocznych maturzystów. Może będzie źródłem krótkiej refleksji na temat własnej osoby.

Należy wybrać jeden z dwóch zestawów cech jakie uważamy, że najlepiej do nas pasują z kolejnych czterech zestawionych par (kolejno A lub B, C lub D, E lub F oraz G lub H).


Ja się wahałem w ostatecznej odpowiedzi między BCFH a BCEH XD


Tu można sprawdzić odpowiedź (nalegam by jednak tego nie robić przed udzieleniem odpowiedzi):

Spoiler
ACEG
ADMINISTRATOR 

Zalety: Przewiduje, jasno wyraża swe poglądy, bazuje na swym doświadczeniu, dobry organizator, kończy to, co zaczął, dotrzymuje terminów, szybko podejmuje decyzje, respektuje autorytety, twardy i silny, zarządza i kontroluje.
Jako przywódca: Bezpośredni, konkretny, wykorzystuje dotychczasowe doświadczenia w rozwiązywaniu problemów, nagradza podwładnych, bierze odpowiedzialność, stanowczy, lecz otwarty na nowe pomysły.
Jako członek zespołu: Wydajnie pracuje w ramach ustalonej polityki i procedur, efektywnie kontroluje czas spędzony nad problemem, rozumie wagę pełnej współpracy, działa, gdy się tego od niego oczekuje, do zagadnienia podchodzi systematycznie.
W pracy: Uwielbia być odpowiedzialnym i dowodzić, lubi mieć u boku oddanych ludzi, woli precyzyjnie określone zadania, otoczenie powinno być stałe i przewidywalne, sprawia mu przyjemność praca z ludźmi.
W domu i w kręgu przyjaciół: Lubi być we wspólnocie, jest rozważny, roztropny i konserwatywny, uznaje zasadę ?Mój dom jest moją twierdzą?, łączy interesy z przyjemnością, silnie związany z rodziną.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Skuteczniejszy w mowie niż w piśmie, idealny jako słuchacz -potrafi weryfikować i oceniać pomysły, dosadny i lapidarny, bezpośredni, relacjonuje fakty, oczekuje raczej ogólnej wizji niż szczegółów.
Podsumowanie: Realista, świadomy swych celów, odpowiedzialny, stały, systematyczny, sumienny, dobry organizator, dokładny, zdecydowany, logiczny i obiektywny.

BDFH
POSZUKIWACZ  

Zalety: Twórczy, ma dar przekonywania, zachęca innych do działania, dobrze zgrany z innymi, działa intuicyjnie, szalenie entuzjastyczny, potrafi kontrolować czas przeznaczony na zadanie, utalentowany poliglota, potrafi słuchać, wyzwanie zawsze go inspiruje.
Jako przywódca: Raczej naprowadza, niż wydaje polecenia, wyszukuje samodzielnych pracowników, subtelny, w naturalny sposób chwali innych, otwarty na cudze pomysły.
Jako członek zespołu: Podkreśla znaczenie zorganizowania zespołu, dąży do ideału, pobudza współpracę, wyczuwa prawdziwe potrzeby innych, ludzki.
W pracy: Dobrze pracuje sam, woli zgrane towarzystwo, potrzebuje czasu do namysłu, od kolegów oczekuje współpracy, ale chce być niezależny.
W domu i w kręgu przyjaciół: Dobrze odnosi się do dzieci, daje innym wolność i przestrzeń, bezproblemowy, dostosowuje się do potrzeb rodzinnych, zdolny do modyfikowania planów, opiekuńczy w stosunku do rodziny.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Najlepiej wychodzi mu pisanie, a pisze lirycznie, przywiązuje wagę do stosunków z innymi ludźmi, potrafi poruszyć ludzi swoją przemową, słucha z życzliwym zainteresowaniem.
Podsumowanie: Idealista, poszukuje prawdy, szlachetny, wiemy, honorowy, zgodny, wykonuje obowiązki z poświęceniem, delikatny, uprzejmy, zaangażowany.

ADEH
WYNALAZCA  

Zalety: Otwarty na nowe możliwości, przedsiębiorczy, szuka lepszych rozwiązań, łatwo się przystosowuje, lubi się uczyć nowych rzeczy, bystry w sprawach polityki, operuje ideami, taktyk, lubi rozwiązywać problemy.
Jako przywódca: Towarzyski i otwarty, zachęca innych do tworzenia i wprowadzania innowacji, przyjmuje konstruktywny krytycyzm, załatwienie szczegółów zleca innym, sam tworzy projekty i przygotowuje modele.
Jako członek zespołu: Nadaje wstępny ton, daje bodziec do działania, silnie mobilizuje, działa jak detonator, urzeczywistnia nowe pomysły, widzi projekt poprzez pryzmat poszczególnych ludzi, dostrzega relacje między środkami i konsekwencjami.
W pracy: Najlepiej mu się pracuje z ludźmi niezależnymi, potrzebuje delikatnych sugestii i elastycznego szefa, lubi ryzykować, a potem być za to nagradzanym, odpowiadają mu zajęcia grupowe, lubi zgromadzenia, lubi coś zaczynać lub reorganizować.
W domu i z przyjaciółmi: Pogodny i otwarty, lubi zgromadzenia i aktywne życie, prowadzi dom otwarty, lubi się relaksować na wiele sposobów.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Woli komunikować się ustnie, jest szybki, uwielbia dyskusje, interesujący rozmówca, wymagający przeciwnik, stymulowany przez nowe informacje.
Podsumowanie: Pełen zrozumienia dla innych, lubi nowe zadania, umysł otwarty i analityczny, komunikatywny, ciekawy i zainteresowany, lubi działanie i różnorodność, działa instynktownie, uwielbia wyzwania, pełen energii entuzjasta.

BCFG
KONSERWATOR 

Zalety: Mądrze wykorzystuje swoje zdolności, dobrze poinformowany, sprawiedliwy, skupiony na zadaniu, pracuje bez wytchnienia, delikatny wobec innych, szuka osoby ukrytej poza suchymi faktami, nie unika odpowiedzialności, planuje z dużym wyprzedzeniem, potrafi wydobyć treść z trudnej i zagmatwanej informacji.
Jako przywódca: Logiczny i uporządkowany, mądrze rozdziela zadania, skupiony i dostrzegający szczegóły, dyskretnie używa swego osobistego autorytetu, zachowuje tradycyjne zasady i sposoby postępowania.
Jako członek zespołu: Dokładny i staranny, przeprowadza szczegółowe i rutynowe zadania, podejmuje efektywne decyzje i działania, identyfikuje się z zadaniem, zapewnia stabilność i kontynuację.
W pracy: Woli bezpieczne miejsce pracy, potrzebuje samotności, oczekuje porządku i ustalonych form, u innych docenia dokładność i sumienność, cieszy go bezpośrednie, wręcz fizyczne zaangażowanie w pracę.
W domu i w kręgu przyjaciół: Oddany rodzinie, lubi tradycyjne rodzinne zajęcia, utrzymuje nieskazitelny porządek, odpoczywa dopiero po ukończeniu pracy, ceni sobie drobne przedmioty osobiste.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: W swej wypowiedzi posługuje się przykładami, jest bezpośredni i konkretny, przyjacielski i cierpliwy, szuka wyraźnych kontrastów, prowadzi notatki.
Podsumowanie: Sympatyczny, zainteresowany faktami i szczegółami, sumienny, szanuje tradycję, odczuwa wagę historii, posiada zdolności improwizatorskie, stoi twardo na ziemi, ma silnie zakorzenione poczucie sprawiedliwości, obowiązkowy, drobiazgowy, umysł praktyczny i zorganizowany.

ACFH
SHOWMAN 

Zalety: Zamiłowany obserwator, człowiek czynu, optymista, entuzjasta, zwolennik harmonii, akceptuje ludzi takimi, jakimi są, nie przywiązuje wagi do czasu (dyspozycyjny, zawsze ma czas), towarzyski, znajduje zrozumienie dla innych ludzi.
Jako przywódca: Dobrze radzi sobie w sytuacjach kryzysowych, łagodzi ostre reakcje innych, ceni dobrą wolę i pracę zespołową, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom innych, zachęca do zgody i kompromisu.
Jako członek zespołu: Wnosi entuzjazm i ducha współpracy, preferuje działanie w ?gorącej? atmosferze, nigdy nie odwleka tego, co ma zrobić, bierze pod uwagę potrzeby innych, lojalny wobec organizacji.
W pracy: Lubi atmosferę pełną energii i beztroski, koncentruje się na obecnej sytuacji, dobrze się czuje w towarzystwie osób dynamicznych, lubi gdy działania ogniskują się wokół ludzi, otoczenie musi być atrakcyjnie urządzone.
W domu i w kręgu przyjaciół: Wspaniałomyślny, lubi pięknie urządzone wnętrza, sentymentalny, chętnie sprawia innym przyjemność, towarzyski i spontaniczny, lubi dni po brzegi wypełnione rożnymi zajęciami.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Mówi szczerze i prosto z mostu, używa prostego i precyzyjnego słownictwa, lubi mówić, ożywia rozmowę, odnosi obecną sytuację do konkretnych ludzi.
Podsumowanie: Otwarty i wylewny, miły, chętny do współpracy, pozytywnie nastawiony do życia, patetyczny, tolerancyjny, realista, działa szybko, giętki, potrafi się przystosować.

BDEG
NAUKOWIEC 

Zalety: Szalenie praktyczny, systematyczny, indywidualista, szybko kojarzy, pełen poświęcenia, niezależny, śmiały, wizjoner, duża motywacja, stanowczy i niezawodny.
Jako przywódca: Obmyśla i opracowuje schematy pracy, wie, co zrobić, by przekształcić ideę w konkretne działanie, organizuje strategie pracy przy nowych projektach, silny i zdecydowany, wpaja sobie i innym, że osiągnięcie celu jest najważniejsze.
Jako członek zespołu: Inspiruje, walczy z przeciwnościami, posiada zmysł organizacyjny, potrafi klasyfikować cele, wprowadza nowe zamierzenia, usprawnia skomplikowane zadania i procedury.
W pracy: Lubi wyzwania intelektualne, potrzebuje czasu na chwilę refleksji i zastanowienia, chce jasno określonych procedur i ram działania, potrzebuje nieco autonomii, woli samodzielnie podejmować decyzje.
W domu i z przyjaciółmi: Łączy interesy z przyjemnością, rzadko pozwala sobie na odpoczynek, woli dobrze zaplanowane zajęcia, jest lojalny i troskliwy, rozwija w dzieciach niezależność.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Rozmawia, gdy ma po temu konkretny powód, twierdzi, że jak ludzie to ?zobaczą?, to zrozumieją, jest bezstronny i zainteresowany tylko faktami, obrazuje informacje, posługuje się logiką.
Podsumowanie: Szalenie praktyczny, systematyczny, indywidualista, szybko kojarzy, pełen poświęcenia, bezstronny, niezależny, zdecydowany, wizjoner, pełen motywacji, stały, logiczny.

ADFG
PEDAGOG 

Zalety: Inspirujący, żąda zaangażowania i lojalności, potrafi przekazać znaczenie zadania, taktowny, dużo od siebie wymaga, posługuje się metodami uporządkowanymi, wzbudza szacunek, potrafi pozyskać innych do współpracy, czuły na krytykę.
Jako przywódca: Rozdziela zadania według potrzeb innych, wysoko ceni wkład całej grupy, zauważa uczucia innych, woli przed podjęciem decyzji wiedzieć, kto będzie zaangażowany, potrafi dostosować się do już realizowanego planu.
Jako członek zespołu: Przedstawia sprawy z ludzkiego punktu widzenia, polega na osobistej wiedzy i doświadczeniu, broni ideałów organizacji, patrzy na sprawy w sposób uporządkowany, utrzymuje ducha współpracy w zespole.
W pracy: Pragnie, by wszyscy czuli się dobrze w miejscu pracy, oczekuje porządku, dyscypliny i poszanowania wartości uznawanych przez firmę, cieszy go zgodna atmosfera w stosunkach między pracownikami, szuka podejścia na luzie, lecz zarazem pełnego profesjonalizmu.
W domu i w kręgu przyjaciół: Romantyczny i pełen poświęcenia, angażuje się w głębokie związki, ceni spokój i harmonię) rodzina i obowiązki stoją na pierwszym planie, zaangażowany we wspólnotę) lubi swe zobowiązania.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Szalenie towarzyski, wręcz gadatliwy, prowokuje innych do udziału w dyskusji, w przykładach powołuje się na tradycję i wartości, uczy się poprzez kontakty z innymi, uważny.
Podsumowanie: Lojalny, dyplomata, zgodny, otwarty na innych, ekspresyjny, odpowiedzialny, idealista, dodający otuchy, komunikatywny, zainteresowany i przejęty.

ADFH
REPORTER 

Zalety: Jest oryginalnym pomysłodawcą, wyprzedza polecenia, stymuluje, potrafi się intensywnie skoncentrować, łatwo nawiązuje kontakty, docenia wkład innych w pracę, dalekosiężny obserwator, potrafi zawsze dostrzec jasne strony, robi innym ?miejsce?, dostrzega cudze możliwości.
Jako przywódca: Zna różne sposoby pozwalające zachęcić innych do działania, potrafi przywrócić zgodę między zwaśnionymi członkami zespołu, potrafi uświadomić pracownikom wagę przedsięwzięcia, akceptuje nowe projekty.
Jako członek zespołu: Zaraża entuzjazmem i energią, działa jak katalizator łączący ludzi, inicjuje spotkania i konferencje, od razu zabiera się do pracy, dostrzega nowe aspekty zagadnienia, ma świeże pomysły.
W pracy: Lubi pracować w zespole, woli otwartą, przyjazną atmosferę, potrzebuje różnorodności i wyzwania, miejsce pracy powinno być przepełnione atmosferą optymizmu, liczy się tylko zadanie; najlepiej pracuje z ludźmi o ciepłym i żywym usposobieniu.
W domu i w kręgu przyjaciół: Czarujący i delikatny, lubi niespodzianki i przyjemności, które sam inicjuje, oddany, lecz elastyczny rodzic, uwielbia łączyć ludzi, szuka niebanalnych sposobów spędzania wolnego czasu.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Potrafi posługiwać się słowem pisanym, podkreśla wartości, zwycięża dzięki swemu urokowi i sprytowi, potrafi bacznie słuchać, angażuje innych w rozmowę.
Podsumowanie: Osobowość charyzmatyczna, pełna życia, umysł bystry, wnikliwy, dynamiczny, potrafi improwizować, pełen energii i entuzjazmu, przekonujący, wszechstronny, bogata wyobraźnia, w kontaktach z ludźmi opiera się na intuicji.

BCEH
RZEMIEŚLNIK 

Zalety: Podatny na wpływ otoczenia, zachowuje spokój w sytuacji kryzysowej, ufny, fontanna wiedzy, zręczny, zwinny, posiada zmysł techniczny, umie ryzykować, dostrzega i eliminuje kłopoty, robi, nie gada, skoncentrowany na działaniu.
Jako przywódca: Oczekuje od podwładnych pójścia w swoje ślady, kieruje pracą i ludźmi dając im dużo swobody, potrafi znaleźć się w sytuacji kryzysowej, lubi, gdy tworzą się zespoły wykonawcze, poszukuje nowych pomysłów i metod działania.
Jako członek zespołu: Zajmuje się zestawieniem istotnych danych technicznych, wie, co jest najważniejsze, by osiągnąć dany cel, potrafi zaakceptować zmiany w ostatniej chwili, pracuje według szczegółowych wytycznych, lubi angażować się w nowe przedsięwzięcia.
W pracy: Lubi działania dotyczące danego zagadnienia, dobrze się czuje w towarzystwie ludzi czynu, w ogóle lubi być zaangażowany, woli mieć do czynienia z przedmiotami niż z ludźmi, preferuje niezbyt sztywne zasady i procedury.
W domu i w kręgu przyjaciół: Chroni prywatność swej rodziny, czuły, realista, wychodzi naprzeciw potrzebom innych, zrelaksowany i niefrasobliwy, uwielbia majsterkować i naprawiać sprzęty domowe.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Preferuje kontakty z jedną osobą, bezpośredni, otwarty, oczekuje istotnych faktów, lubi dane techniczne, uczy się wykonując zadanie.
Podsumowanie: Powściągliwy, interesują go fakty, logiczny, łatwo się przystosowuje, niezależny, praktyczny, stąpa twardo po ziemi, umysł analityczny, rozważny, a przy tym spontaniczny.

BDEH
ARCHITEKT 

Zalety: Twórczy, łatwo radzi sobie ze zmianami, teoretyk, jest obiektywny w badaniach, idealista o dużej wyobraźni, lubi rozwiązywać skomplikowane problemy, ma dużo nowych pomysłów, człowiek ?idei?, skłonności intelektualne.
Jako przywódca: Woli porządkować sprawy niż organizować ludzi, pisze listy, lubi przygotowywać zmiany i wychodzić z pionierskimi projektami, potrafi przedstawić wizję i cel działań.
Jako członek zespołu: Potrafi sprostać trudnym zadaniom, jest oddany ?sprawie?, potrafi sprawnie oceniać planowane przedsięwzięcie, umie zawsze wprowadzić poprawki i zmiany, twórczo angażuje się w nowe pomysły i zamierzenia.
W pracy: Potrzebuje ciszy i odrobiny prywatności, chce być elastyczny, cieszą go wyzwania, lubi nieład i rozgardiasz, nie przeszkadza mu natłok mebli wokół biurka.
W domu: Jest gorliwym i oddanym rodzicem, nie wprowadza nadmiernej dyscypliny, lubi dom w zacisznym miejscu, pracuje bawiąc się, woli gry intelektualne - szachy, brydż.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Woli wypowiedzi pisemne niż ustne, pragnie dyskutować nad ?obrazem całości?, lubi dyskusje o ideach i pojęciach, lubi stawiać hipotezy, gadatliwy, woli kontakty indywidualne z jedną osobą niż z grupą.
Podsumowanie: Oryginalny, skierowany ku przyszłości, dociekliwy, spekulujący, powściągliwy, umysł potrafiący objąć całość wizji, a zarazem analityczny, niezależny, zdecydowany, posługuje się abstrakcyjnymi pojęciami.

ACFG
SPRZEDAWCA 

Zalety: Delikatny, lecz stanowczy, działa szybko, lecz dokładnie, ceni lojalność, nie boi się podejmowania decyzji, czas nie gra dlań roli, wspaniały w kontaktach z innymi, niezwykle oddany (nie odczuwa zmęczenia gdy pomaga innym), taktowny w stosunku do kolegów, tworzy harmonię.
Jako przywódca: Kieruje poprzez zwracanie się do jednostek, informuje, dodaje element osobisty, daje przykład ciężko pracując, decydując i działając opiera się na doświadczeniu.
Jako członek zespołu: Ceni wysiłek zespołu, rozwiązuje konflikty, podaje dane precyzyjnie i na czas, respektuje zasady i autorytety, dostosowuje się do potrzeb ludzi lub podwładnych.
W pracy: Lubi towarzystwo ludzi, którzy wiedzą, czego chcą, woli przyjazne, zorganizowane otoczenie, chce wiedzieć, kiedy dzieje się coś ważnego, potrzebuje kolegów wrażliwych i doceniających jego pracę, spełnia swe obowiązki wynikające ze struktury organizacyjnej.
W domu i w kręgu przyjaciół: Lubi towarzystwo i rozrywki, uporządkowane życie rodzinne zogniskowane jest wokół niego, troszczy się o przyszłość, ciepły, pełen troski i zaangażowania, lojalny i poświęcający się.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Rozmówca, który potrafi zabawić towarzystwo, słucha ze zrozumieniem i sympatią, docenia cudze poglądy, bardzo przekonujący w rozmowie, zbiera informacje posługując się intuicją.
Podsumowanie: Towarzyski, dodaje otuchy, sympatyczny, chętnie współpracujący, lubiany, szanuje tradycję, łaskawy, przystojny, sumienny, pomaga przyjaciołom.

ADEG
MARSZAŁEK POLNY 

Zalety: Lubi dowodzić, organizować, umysł bardzo analityczny i precyzyjny, wymaga ciężkiej pracy od siebie i innych, ustawia poprzeczkę bardzo wysoko, lubi rozwiązywać problemy, podziwia siłę u innych, wykorzystuje życzliwą krytykę, szczery i konkretny, jest gotów na każdą sytuację.
Jako przywódca: Bierze odpowiedzialność na siebie, interesują go cele dalekosiężne, przestrzega zasad, mieści się w systemie, umie podejmować decyzje, twardy, uznaje priorytety sprawy nadrzędne i dotrzymuje terminów.
Jako członek zespołu: Tworzy podwaliny przyszłego sukcesu, przygotowuje plan logiczny i możliwy do zrealizowania, bierze na siebie ciężar wyjaśniania zagadnienia innym, pilnuje, by plan był w pełni realizowany, dzieli całość przedsięwzięcia na elementy.
W pracy: Pragnie się osobiście identyfikować z zadaniem, woli twardych kolegów i uporządkowane otoczenie, szuka zarówno wyzwania, jak i organizacji, pragnie, by rezultaty jego działań zostały docenione.
W domu i z przyjaciółmi: Organizuje zajęcia i wydarzenia rodzinne, łączy życie zawodowe z prywatnym, uwielbia współzawodnictwo, organizuje wypoczynek, od rodziny oczekuje poświęcenia i zaangażowania.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Polega na swym szóstym zmyśle, w informacji szuka jej struktury, lubi debatować nad sprawą, posiada naturalną jasność myśli i wypowiadania się, utalentowany, jeśli chodzi o głębszą analizę języka.
Podsumowanie: Stworzenie stadne - dość towarzyski, bystry, kontrolowana obiektywność, stanowczy, ale sprawiedliwy, pracowity i wydajny, logiczny, lekko i swobodne przekazuje swe myśli, poszukuje wyzwań, dobry strateg.

BDFG
AUTOR 

Zalety: Potrafi słuchać, współpracuje, jest twórczy, skierowany ku przyszłości, zdecydowany, wizja całości jest dlań najważniejsza, konsultuje swoje opinie z innymi, cierpliwy, delikatny, akceptujący, lojalny.
Jako przywódca: Mimo, że nie jest twardy, potrafi być zdecydowany, wie, jak wyznaczyć właściwą osobę do właściwego zadania, pozyskuje innych do współpracy, potrafi znaleźć przyczyny i bronić ideałów, inspiruje innych do walki o sukces.
Jako członek zespołu: Jest ambasadorem, rozumie potrzeby innych, pracuje uczciwie i logicznie, stawia czoło, by bronić ideałów, pomaga innym osiągnąć ich cele.
W pracy: Potrzebuje samotności i miejsca do koncentracji, szuka środowiska bezkonfliktowego i łatwego we współżyciu, pragnie, by miejsce pracy pobudzało jego twórczy zapał, uwielbia śmiałe i nowatorskie zamierzenia, potrzebuje zorganizowanej i zgodnej atmosfery.
W domu i w kręgu przyjaciół: Pragnie zapewnić rodzinie komfort, angażuje się w długotrwałe związki, ma różnorodne zainteresowania i zajęcia, zgodny towarzysz, subtelny w wyrażaniu uczuć.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Wyraża się elegancko zarówno w piśmie, jak i w mowie, na pierwszym miejscu stawia uczucia drugiej strony, rozważa cudze poglądy, ma dar uczenia się języków, ceni stosunki z innymi ludźmi jako możliwość wymiany wartości.
Podsumowanie: Uważny i delikatny, szalenie zaangażowany, spokojny i wrażliwy, zgodny, dyplomata, ciepły, inspiruje innych, współczujący, ale powściągliwy, przyjmuje wyzwania.

BCEG
PEŁNOMOCNIK 

Zalety: Zna zasady, przestrzega wytycznych, zna swoje miejsce w organizacji i dobrze się na nim czuje, niezawodny, bierze na siebie odpowiedzialność, dostosowuje się do nowych zwyczajów, przejmuje dowodzenie, przedkłada pracę nad przyjemności, dotrzymuje terminów.
Jako przywódca: Ustala kryteria dla innych, jest świadomy swych celów i wymaga od innych tego samego, kontroluje zasoby i wydatki, bezpośredni i zwięzły, popiera obowiązujące systemy, struktury i kryteria.
Jako członek zespołu: Organizuje i planuje, przestrzega harmonogramów, dotrzymuje terminów, szanuje tradycje i zasady, poczuwa się do odpowiedzialności za zadanie.
W pracy: Planuje pracę i pracuje według planu, żąda szczegółów, lubi ciche, skupione na pracy otoczenie, lubi zaangażowanie, oczekuje porządku.
W domu i w kręgu przyjaciół: Oddany, można na nim polegać, oczekuje, że pewne zasady będą przestrzegane, konserwatywny, podpora rodziny.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Lubi korzystać z pomocy wizualnych (tablic, diagramów, rysunków, itd.), bezpośredni, rzeczowy, logiczny, ściśle trzyma się ustalonego porządku działań, odwołuje się do doświadczenia.
Podsumowanie: Dokładny, zainteresowany faktami, dostępny, konsekwentny, zaangażowany, niezawodny, powściągliwy, uporządkowany, systematyczny, stąpa mocno po ziemi.

BCFH
ARTYSTA 

Zalety: Podatny na obce wpływy, dyspozycyjny, chłonny, wzbudza zaufanie, szanuje cudze uczucia, uprzejmy niezależnie od sytuacji, wieczny optymista, radzi sobie z problemami, pełen zrozumienia i zaufania.
Jako przywódca: Chwali i zachęca, czuwa nad działaniami zespołu, dostosowuje się i współpracuje, zawsze pod ręką w trudnej sytuacji, potrafi wykorzystać zalety innych.
Jako członek zespołu: Współpracuje, kieruje uwagę na ludzkie potrzeby, rozumie ideę pracy w zespole, ochrania wydajnych pracowników, wprowadza ulepszenia i korekty w planie działania.
W pracy: Potrzebuje prywatności, nieograniczonej przestrzeni, szuka towarzystwa, które go uzupełnia, by pracować wydajnie potrzebuje zmian, miejsce pracy powinno być estetyczne, przejmuje się tym, co robią inni.
W domu i w kręgu przyjaciół: Uwielbia wypoczynek w domowym zaciszu, atrakcyjny i zabawny, lubi proste przyjemności i rozrywki, szuka trwałych kontaktów, lubi pracować w samotności.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Wychodzi naprzeciw potrzebom innych, woli spokojne i kontrolowane rozmowy, szuka sensu w tym, co ludzie robią i mówią, zanim powie swoje zdanie, wysłucha innych, lubi towarzystwo ludzi spokojnych i delikatnych.
Podsumowanie: Delikatny i troskliwy, spokojny, posiada bogate życie wewnętrzne, potrafi działać spontanicznie, nie traci kontaktu z rzeczywistością, nietuzinkowy, wrażliwy, dusza artystyczna, skromny, bezpretensjonalny, zrównoważony, gotów do współpracy.

ACEH
PROMOTOR 

Zalety: Szczery, potrafi podejmować ryzyko, negocjator, inicjator, szybko reaguje, interesują go skutki i rezultaty, pamięta dane i fakty, działa, pośredniczy w rozwiązywaniu problemów, realista.
Jako przywódca: Jest bezpośredni, w trakcie spotkań jest skupiony, szybko reaguje na problemy, w sytuacjach kryzysowych przejmuje stery, używa perswazji, by zwiększyć tempo pracy.
Jako członek zespołu: Działa jako mediator w negocjacjach, skłonny pracować z każdym typem człowieka, wspiera zadanie podając fakty i dane, potrafi przyjmować zmiany w ostatniej chwili, lubi określać i eliminować problemy.
W pracy: Chce do minimum ograniczyć biurokrację, urozmaica czas pracy rozrywką, oczekuje atrakcyjnego wystroju miejsca pracy, lubi rozwiązywać problemy techniczne, marzy o współpracownikach zainteresowanych tak, jak on rezultatami działań.
W domu i w kręgu przyjaciół: Aktywny, lubi działać sam, ale nie czuje się źle w grupie, posiada szerokie zainteresowania, uwielbia zabawę, zawsze skory do urządzania improwizowanych przyjęć, potrafi być spontaniczny.
Co może nie podobać się innym:
Spróbuj zobaczyć siebie tak, jak odbierają Cię inni. Pomoże Ci to uzyskać obiektywny obraz Twoich zalet i słabości. Warto skorzystać w tym miejscu z pomocy koleżanki, kolegi czy rodziny. Inni pewne rzeczy widzą lepiej.
Komunikując się z innymi: Przemawia, lubi czasem korzystać z pomocy audio-wizualnych, atrakcyjny i interesujący, zajmujący, uwielbia prawdziwe debaty nad planami i działaniami, przywiązuje wagę do gestów i mimiki.
Podsumowanie: Niefrasobliwy, gotowy działać, żywy i szybki, realista, pomysłowy, zaradny, spontaniczny, wszechstronny, potrafi rozbawiać innych, umie przekonywać, baczny i czujny.

8
Offtopic / Wróciłem
« dnia: 2012-05-07, 17:54 »
Jak wyżej - wróciłem!

Nie mogłem już dłużej żyć z myślą, iż toczy się tu flejm beze mnie. Jednak muszę was wszystkich rozczarować - nie będę już tyle trollować co niegdyś, łapczywie zagarniać propsów, popularyzować idei polityki banowej, ani nawet głosić o swej wielkiej zajebistości. Po prostu będę toczył tutaj los jednej z wielu osób którym TM weszło w krew i nie mogą się z nim rozstać pomimo braku czasu i aspiracji większych niż tytuł mistrza internetowego flejmu. Trudno...

9
Forum / Siatki modeli do forumowego intro
« dnia: 2012-03-06, 20:22 »
Witam!

Jakiś czas temu zostałem poproszony o zrobienie jako takiego małego intro dla theModders, które wyświetlałoby się przed videotutorialami, które planuje w niedalekim czasie zrobić jeden z naszych zacnych, nie zmieniających nicków adminów. Koncept na takie intro już mam ale przydały by mi się takie czarne siatki modeli jak przykład poniżej. Jeśli ktoś uważa, że ma ciekawy model, który mógłby "mignąć" (nie chcę się tu wdawać w szczegóły) w trakcie trwania takiego intro to bardzo prosiłbym o zamieszczenie go tutaj. Siatka powinna być cienka, a otoczenie zakryte alphą.


10
Offtopic / Petycja w sprawie Tosyi
« dnia: 2012-02-14, 20:54 »
Witam!

Zauważyłem ostatnio wiele głosów nawołujących użytkownika Tosya do pokazania cycków przed czym ta nieustannie się wzbrania. Postanowiłem więc przeprowadzić tą oto internetową petycję z prośbą kierowaną w stronę Tosyi o pokazanie cycków. Panowie, w grupie siła! Nie poddamy się!

Tosya, my biedny lud The Moddersowego społeczeństwa prosimy Cię o pokazanie cycków. Usłysz nasz głos! Zdejmij dla nas stanik, a twa chwała pozostanie wieczna! XD

11
Muzyka / Pewnego kolegi szaleństwa nie mają końca
« dnia: 2011-11-22, 02:33 »
LOL! Aż trudno w to uwierzyć, że to już ponad 5 lat minęło jak to nagrywałem, a ja wciąż wierzę, że ten brutalnie urwany i załatany prowizorycznie perkusją na końcu kawałek jeszcze kiedyś dokończę. Z cyklu wygrzebywania ze strychu komputera starych gratów takie oto coś...

https://www.youtube.com/watch?v=g0GCuAMiqZA


Uwaga bo na końcu drę mordę XD

12
Filmy / Przemiana literki
« dnia: 2011-11-17, 18:21 »
Ostatnio bawię się w różnych programach. Tak też zabrałem się za flasha i dostałem zadanie by literka W w jakiejś krótkiej historyjce zamieniła się w N. Co myślicie? Nie wiem czy czytelnie to wyszło.

https://www.youtube.com/watch?v=ZcpaUHCNJwU

13
Mega tutorial o level designie i tworzeniu świata

Jako, że ostatnio mam sporo do czynienia z pracami niedoświadczonych level designerów i udało mi się zaobserwować masę różnych błędów jakie popełniają początkujący, toteż chciałbym zwrócić tutaj na nie uwagę, a jako że i tak mam już przygotowaną masę materiałów pochodzących z Innych Sfer postanowiłem napisać ten wyczerpujący tutorial pełen elementarnych zasad dotyczących level designu. Nie liczę, że ktoś do niego zajrzy z własnej woli skoro ludzie nawet nie oglądają zenów z oryginału, ale zawsze bardziej doświadczeni będą mogli odsyłać do tego tuta. Chciałbym aby każdy wziął sobie na prawdę poważnie do serduszka rzeczy, które są tu napisane bo widzę, że opisane błędy pojawiają się na prawdę często.
___________________________________________________________
Oryginał

 Przede wszystkim nie rozumiem jak można zabierać się za robienie nowego własnego świata bez dokładnej analizy tego przedstawionego w oryginale gry. Nie ważne czy chodzi o modelowanie świata czy lvl design, zawsze najpierw oglądamy matkę naszej modyfikacji - importujemy kerraxem zen i śledzimy sposób w jaki zostały stworzone poszczególne obiekty, oglądamy siatkę - to pierwsza rzecz jaką powinniśmy zrobić i która dużo nas nauczy. W spacerze oglądamy jak zostały porozmieszczane przedmioty i doszukujemy się prawidłowości, sprawdzamy jakie właściwości zostały im przydzielone. Warto to zrobić na prawdę dokładnie, bo np nie od razu każdy zauważy, że wewnątrz wielu budynków są belki, które można normalnie wykorzystywać.
___________________________________________________________
Low Poly i FPSy

 Ponieważ - co mnie zdruzgotało - wielu z was zupełnie nie wie, że w przypadku wszystkich gier, a już zwłaszcza takich skamielin jak gothic, FPSy to pierwsza rzecz, o którą powinniśmy się martwić, a nie ostatnia dlatego wszystko co tworzymy dla tej gry o postaciach z kwadratowymi pięściami powinno być jak najbardziej pozbawione trójkątów!!! Poniższy screen pokazuje na przykładzie prostych modeli dla tych co są całkowicie zieloni o co chodzi. (oczywiście zielony model jest zrobiony poprawnie, czerwony - źle).



Z doświadczenia wiem, że zenGin w niezwykle dziwny sposób radzi sobie z wyświetlaniem dużej liczby szczegółów. Powyżej 50 000 trójkątów zaczynają się robić pierwsze skoki (np przy gwałtownym obracaniu), a powyżej 70 000 gra nie chodzi już płynnie, mimo że gra bez crasha na granicy 7 klatek spokojnie może działać nawet przy 150 000 widocznych na raz trójkątach (Dane podane na podstawie jedynie mojego, bardzo dobrego sprzętu). Dlatego ci co tworzą światy powinni jednak o tym pamiętać by nie robić terenów gdzie widoczne jest więcej niż te 50k + powiedzmy 10k pochodzące z vobów, Npców, bohatera. itp.


___________________________________________________________
Mesh a Zen

Zen jest najistotniejszym elementem bo w nim zapisane są wszystkie informacje o świecie - voby oraz ich lokacje. Mesh jest traktowany niemal wyłącznie jako kolejny z vobów. Kiedy więc chcemy podmienić jakiś kawałek świata w naszym zenie nie wystarczy zrobić tego w katalogu /meshes/world bo nasz świat jest już skompilowany i zapisany w zenie. Aby zobaczyć zmianę trzeba najpierw podmienić, a potem po prostu skompilować świat.

Jeżeli nasz Zen ma się składać z większej ilości mniejszych zenów to można je bez problemu połączyć za pomocą macro.
___________________________________________________________
Concept arty

Aby stworzyć spójny i ciekawy świat zaczynamy zawsze od conceptów. Trzeba więc wytężyć całą swoją wyobraźnię przestrzenną i zastanowić się jak rozlokować budynki by uzyskać jaki efekt i jak to w rzeczywistości będzie wyglądało z różnych stron z perspektywy gracza. Polecam ułatwić sobie zadanie bloczkami wielkości budynków odpowiednio je układając w interesujący nas kształt. Ilość conceptów wybieramy w zależności od dostępnego czasu jaki chcemy poświęcić na tworzenie modyfikacji. Pamiętamy jednak, że realizacja w rzeczywistości zawsze trwa o wiele dłużej niż się pierwotnie zakładało, dlatego też radzę zamknąć listę pomysłów na początku prac i już niczego do niej potem nie dodawać.
___________________________________________________________
Nazwa

Kilka oczywistości co do nadawania nazwy, bo jak widzę ludzie z Hollywoodu za mocno się odcisnęli na umysłach co niektórych i powstają różne takie nazwy które niby to mają wzbudzać jakąś trwogę, a budzą jedynie politowanie.

- Nie twórzcie nazw nacechowanych emocjami obcymi dla odbiorcy
- W języku angielskim jeśli nie wydajemy moda w tym samym języku
- Zdradzających sekrety rozgrywki
- Będącymi imitacjami już istniejących nazw
- Z użyciem takich slow jak: krwawy; apokalipsa; śmierć; ciemność; mściciel; itp. na miarę filmów z Seagalem.

Proponuję wymyślić jednak jakąś nazwę, która mogłaby w jakiś sposób zmusić do refleksji, mającą w sobie metaforę. Oczywiście to moje subiektywne zdanie.
___________________________________________________________
Refki

Wiadomo fantazy itp itd etc. Ale jeśli fantazja wyniosła nas tak daleko, że miecz który wymyśliliśmy jest jedyny i niepowtarzalny i nikt takiego nie ma to warto jednak się zastanowić dlaczego nikt takiego nie wymyślił. Najczęściej okazuje się, że konstrukcja po prostu łamie prawa fizyki lub jest tak niedorzeczna, że żaden zdrowo myślący człowiek nie ośmielił się tego pokazać. (tu przytoczyć mogę przykład pewnego miecza który jako, że miał dwa ostrza miał zadawać dwa razy większe obrażenia). Dlatego nie bójcie się korzystać z zdjęć referencyjnych, profesjonalnych conceptów znalezionych w sieci. Podobnie jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, np jak wygląda dzika paproć gotująca się na zimę. Tutaj sam nie miałem pewności. Czy paproć żółknie? Otóż liście paproci przed zimą usychają na brązowo poczynając od końcówek, zachowując resztę liścia zieloną, a potem chowają się do kłączy. Nie ma więc żółtego przejścia, a widok jak na zdjęciu poniżej wprowadzi gracza w osłupienie.


___________________________________________________________
Mapping

Te domyślne 2,3 w spacerze niezbyt nadaje się na podłoże tam dajemy raczej 1 bo mapa nie może być za rzadka w najbardziej widocznych miejscach, ani też oczywiście za gęsta bo widać by było powtarzalność. Pytanie więc co zrobić z wysokimi skałami widocznymi z daleka, bo albo się popatrzy z dużej odległości i będzie się powtarzała tekstura tworząc brzydki wzorek albo się podejdzie i na teksturze będą widoczne piksele wielkości kostki chodnikowej. Cóż ja polecam górę skał pokryć dużą mapą, a dół widoczny z bliska małą. Wystarczy potem posadzić kilka drzew i nie widać granicy mapowań. Ci natomiast którzy mają opanowanego unwrapa mogą zrobić płynne przejście między gęstościami mapy w programie graficznym.


___________________________________________________________
Co to jest Gothicowy level design

Jak mówiłem świat tworzymy możliwie jak najbardziej LP. Głównym celem level designu powinno być takie wzbogacenie świata aby zakryć ubogość i niedociągnięcia siatki świata!!! <- to bardzo istotne. Np na szczycie wzniesienia powrzucajmy kamienie aby nie było widać prostych krawędzi, jeżeli jedna tekstura przechodzi zbyt ostro w następną również można to dyskretnie przykryć roślinnością. Podobnie z krawędziami między ścianami (czy to skalnymi czy domostw) a podłożem - tam zawsze są proste linie, które w pierwszej kolejności level designer powinien zakryć.






___________________________________________________________
Detale

Czasami jednak warto dodać trochę detalu do ubogiej siatki. Róbmy to tak i w takich miejscach by wysiłek był jak najlepiej zauważalny, np. jeśli postanowiliśmy wymodelować dodatkową krawędź czy stopień, pokryjmy go odróżniającą teksturą by nie był to zbędny wydatek poly. można również zrobić koleiny w ścieżce, które widoczne będą na wzniesieniu. Jeżeli mamy koncepcję na teren z dużą ilością detali to warto jednak postarać się o wykluczenie z widoku przestrzeni wokół np. miasto portowe otoczone wzniesieniami.


___________________________________________________________
Noise

Powiedzmy, że mamy mieć jakiś płaski kawałek terenu np. chodnik, albo że tworzymy budynek, więc jak wiadomo wszystkie ściany powinny być równe i równoległe do kierunku siły g bo żaden budynek, zwłaszcza w średniowieczu, nigdy nie był krzywy i nierówny, prawda? Ano nieprawda - budynki są krzywe dlatego jak już wymodelujemy jakąś ze wspomnianych rzeczy bez ogródek zaznaczamy wierzchołki i traktujemy je delikatną funkcją noise, bo wszelkie zbyt geometryczne kształty oko człowieka zaraz wychwyci i zdefiniuje jako nienaturalne.
___________________________________________________________
Wiatr

Każdy chwiejący się na wietrze krzaczek to dodatkowe obliczenia dla naszego procka. Oszczędźmy więc biednemu i nie ustawiajmy wszystkim rośliną tej opcji bo jak nam się tak cały świat rozkołysze to będzie lipa.
___________________________________________________________
Gdzie vobować?

Jak mówiłem ustawiamy voby środowiska tak aby jak najbardziej zakryć brzydkie krawędzie. Jednak miejscami, które również potrzebują dużej liczby roślinności są te nieuczęszczane przez gracza oraz innych npców bo tak by to wyglądało w realnym świecie (taki paradoks, że im mniej czasu gracz w danym miejscu będzie przebywał tym więcej czasu vober musi spędzić nad lokacją). Już pomijam kwestie jakiej puszczy ale np tak jak na tym screenie między murem a urwiskiem. Wiadomo, że nikt nie ma celu włazić w te miejsce więc można się spodziewać, że więcej nieudeptanych krzaków będzie właśnie tam rosło. Ponadto vobuje się nie tylko ziemię - ze skał również mogą zwisać wszelkie roślinki.
No i pomimo, że używamy powtarzalnych vobów, to wydają się one o wiele mniej powtarzalne kiedy się je na różne sposoby poobraca.



___________________________________________________________
Światła statyczne / dynamiczne

I jeszcze ostania bardzo istotna rzecz. Przeraziło mnie kiedy zauważyłem, że większość osób bez większego namysłu ładuje wszędzie gdzie się da światła dynamiczne. Te są z kolei tylko nie potrzebnym obciążeniem dla naszych komputerów w lokacjach indoorowych, a najczęściej jeszcze gorzej wyglądają niż ich krewne - wspaniałe światła statyczne, których używanie gorąco propsuję. Jakie są różnice? Przede wszystkim światła statyczne są niejako (nie wiem jakiego słowa powinienem użyć) wypiekane na siatce świata, dzięki czemu komputer nie musi ich liczyć na bieżąco (a pamiętajmy, że światła to nie są tradycyjne voby - efekt ich świecenia będzie zauważalny tak długo jak zauważalna będzie tekstura pod nim, czyli z bardzo daleka, a nadmiar doprowadzi do spadku FPSów). Ponadto światła statyczne w odróżnieniu do dynamicznych mogą rzucać cienie i nie wychodzą poza obręb budynku - nie przenikają przez ściany, a jedyne co należy zrobić aby w grze widoczny był efekt ustawienia w danym miejscu świateł statycznych jest skompilowanie od nowa oświetlenia co może zająć w porywach do minuty na bardzo wolnym sprzęcie (tradycyjnie jest to ok 2 - 5 sec). Niestety jednak światła statyczne mają tą dość poważną wadę, że świecą jedynie w światach indoor oraz pomieszczeniach zamkniętych portalami.

Światła dynamiczne natomiast przydają się kiedy potrzebujemy światła o zmiennym zabarwieniu (np pochodnia), albo kiedy obiekt znajduje się w ruchu (np... pochodnia), no i w outdoorach. Pamiętajmy też na jakiej zasadzie działają światła dynamiczne - otóż rozświetlają one trójkąty oparte na vertexach znajdującym się w najbliżej przestrzeni z intensywnością zależną od odległości tych vertexów od źródła światła i z najintensywniejszym punktem świecenia w miejscu tych vertexów. Kto rozumie to zdanie ten wie, że względem światła statycznego jest to żenująca jakość.


___________________________________________________________
Portale

Każdy kto empirycznie zetknął się z problemem portali ten z pewnością na sam dźwięk tego słowa klnie, wali głową o stół, wciska palca w klawiaturę, z gniewem krzyczy na monitor. Owszem, portale to najtragiczniejsza rzecz z jaką zetkniecie się przy budowaniu swojego świata, jednak jak się okazuje trzeba tylko przestrzegać kilku prostych zasad a wszystko będzie dobrze. Nie będę opisywał samego procesu tworzenia bo na to jest już odpowiedni tutorial jednak powiem czego trzeba się wystrzegać by naszych portali szlak jasny nie trafił.

Przede wszystkim kiedy już zrobimy swoje ścianki to radzę stworzyć i nałożyć odpowiednią teksturę już w spacerze, a nie programie graficznym. W gothic 2 nazywamy je odpowiednio p:_nazwa (a nie pi:) dla wchodzący i p:nazwa_ dla wychodzących z pomieszczenia. Należy stworzyć własny oddzielny materialfilter wyłącznie dla portali i zadbać o takie ustawienia jak kolor (np 44 44 44 255 - WAŻNE by na końcu było 255) i funkcja alphy ustawiona na none. Tak przygotowany materialfilter zapisujemy. I teraz pewna przykrość gdyż nie można edytować świata z portalami z poziomu zena bo wtedy zmieniają się ustawienia tekstur portali i dodawany jest do nich blend jako func. alphy. Trzeba zawsze taki świat edytować poprzez wczytanie mesha i bacznie zwracać uwagę, by nie zapisać materialfiltera ze zmianami w miejscu funkcji alphy.
___________________________________________________________
Mega istotne dopowiedzenie Caesum! KZW approved XD

1. Po dodaniu voba sprawdzaj czy jest on w odpowiednim miejscu. Nie wnikam nawet ile razy trafiłem na wiszące w powietrzu obiekty, ponieważ ktoś nie przyjrzał się vobowi z każdej strony.
2. Uważaj na vobtree. O ile vobtree może być świetnym sposobem na szybkie wstawienie kilku vobów na raz(ja akurat używam go głównie do wstawiania świec i ognisk), to może być również wielkim wrzodem na dupie. Dlatego też zanim dodasz voba, na wszelki wypadek kliknij w jakieś puste miejsce w okienku z widokiem na świat aby odznaczyć poprzedniego. Tym sposobem będziesz miał pewność, że przesuwając jeden vob nie przesuniesz przy okazji całej masy innych.
3. Pamiętaj, by ujednolicić nazwy w visual jak tylko się da. Tak więc jeżeli masz np. obiekty NW_NATURE_SIDEPLANT_01.3DS_VORN oraz NW_NATURE_SIDEPLANT_01.3DS, to wiedz, że jest to jeden i ten sam obiekt, a więc spokojnie możesz usunąć końcówkę _VORN. Infact, wszystko, co jest po .3ds, .asc, .pfx i tak dalej jest olewane przez Gothica. Zapewne zapytacie, że skoro jest olewane, to po co to zmieniać? Zobaczycie za chwilę.
4. Jeżeli przypadkiem dodaliście dużą ilość vobów z błędem(kuchenka jako zcvob zamiast ocmobinter, nie włączone kolizje itd.) nie usuwajcie ich. One wszystkie są takie same, a więc najlepiej je przekonwertować za pomocą opcji Local VobEdit Propertypage. Może napiszę o tym tutorial.
5. StaticVob to twój przyjaciel. Odpowiada on za wypalanie cieni obiektów w pomieszczeniach.
6. Store/Restore vobstates to twój wróg. Nie wiem jak w G1, ale w G2 jest on najczęstszym powodem przesuniętych vobów.


To tyle. W dużej mierze są to banały ale kto to przeczytał ten ma większą szansę, że świat mu się nie posypie i nie będzie musiał poprawiać.
Pozdrawiam i dziękuję, wasz KZW we współpracy z Caesum.

14
Teczki grafików / KolegaZWojska
« dnia: 2011-09-05, 17:56 »
_________________________________________________________________________________
W tym temacie pojawiać się będą kolejne moje poczynania, a pod tym konkretnie napisem linki do nowo pojawiających się prac.


Najpierw jednak powtórzenie co ciekawszych moim zdaniem modeli.
_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________

W końcu pojawiło się moje portfolio. Zapraszam
http://www.kzw3dportfolio.pl/

15
Pytania i problemy / Sowieckie wypiekanie tekstur
« dnia: 2011-08-23, 15:31 »
Otóż zrobiłem taki oto prosty przepis na teksturkę
Myślę Sajgon będzie jak w ten dzień gdy se kupiłem dwururkę

Wsadziłem do piekarnika i podglądam pieczenia
Mówię ciastko będzie tylko do pozazdroszczenia

Zajarany że wszystko będzie dobrze wyjmuję swoje ciastko
a tu taki ch*j, aż krzyknąłem - O matko!

Więc jak to ciastko ugotować aby lasce zaimponować?
Musi być jakiś sposób by te kreski opanować.

16
Pytania i problemy / Sowiecka zagadka nr 3
« dnia: 2011-07-25, 21:09 »
A więc w kanale u kształtnym płynie woda. Poligony wody wystają poza model kanału. Jak najszybciej zrobić aby wszystkie edge wody zwęziły się tak by opierały się na ściankach kanału a nie wystawały poza niego?

17
Pytania i problemy / Ładny szybki kant
« dnia: 2011-06-01, 21:53 »
A więc mam pytanie, jak ładnie, szybko i z zachowaniem oszczędności uzyskać taki kant?


Chodzi o to by dwie ściany do których kant przynależy były idealnie płaskie, a między nimi ładnie lśnił taki oto kant. Ten uzyskany tutaj powstał na skutek chamferowania po czym zedytowałem vertex normals powstałej ściany jak widać na screenie. Nie jest to ani szybka metoda ani też zbyt wydajna w wypadku gdyby trzeba było ścinać wiele krawędzi. A więc jak?

18
Bitwy 3D / Bitwy?
« dnia: 2011-05-30, 17:41 »
Jest to ankieta wielokrotnego wyboru. Proszę aby głosowały tylko osoby chętne wzięcia udziału, na bitwy, w których uczestnictwo je interesuje. Bitwa o największej ilości głosów powinna rozpocząć się już niedługo.

19
Bitwy 3D / Ankieta 6a: Fontanna
« dnia: 2011-05-07, 18:48 »
Po długich zmaganiach nadszedł wreszcie czas by rozstrzygnąć wynik bitwy. Choć wiele osób deklarowało chęć uczestnictwa tylko trzech z nich wytrwało do ostatniej potyczki. Miejmy nadzieję, że przy następnej bitwie słowa prędzej zmieniać się będą w czyny, dzięki czemu będziemy mogli wybierać z większej ilości uczestników. Przechodząc do rzeczy życzyć bym chciał szczęścia obecnym uczestnikom: Niestrudzonemu Draconowi; walecznemu Fartuessowi, który przybył tutaj z wyraźnym zamiarem zemsty; oraz temu nieudolnemu przywódcy sowietów T. Aksjowowi.

Ankieta trwa do końca dnia 10 maja, powodzenia.



Fartuess

Sreeny:


Tekstury:



Dracon

Screeny:
http://ifotos.pl/zobacz/3jpg_hrppnap.jpg
http://ifotos.pl/zobacz/2jpg_hrppnsq.jpg
http://ifotos.pl/zobacz/1jpg_hrppnsa.jpg
Siata:
http://ifotos.pl/zobacz/siatkajpg_hrppnss.jpg

Tekstury:
Diffuse, Normal, Specular.


KolegaZWojska

Screeny:


Tekstury:
Diffuse, Normal, Specular.

20
Offtopic / Piwo
« dnia: 2011-01-08, 23:54 »
nigdy nie lubiłem warki.

Strony: [1] 2
Do góry