Modding Gothica > Pytania i problemy

[MULTUM PORAD] Gothic (I/NK) mi nie startuje, tnie/crashuje się, DirectX11!

(1/3) > >>

Elligon:
Jako że ten temat powinien powstać już wieki temu, a w tej sekcji go nie widzę, to pora na jego narodziny. Zaczynam rozumieć dlaczego na tym forum większość stałych bywalców jest na wiecznej miesiączce; ileż razy można czytać te same pytania od rzeszy neofitów, którzy znikną za tydzień? Sam nie liczę, że więcej niż dziesięć losowych osób zaznajomi się z tym tematem. Jedyne na co liczę - że temat zostanie przyklejony na forum i pomoże komuś kto ogarnia.


WAŻNE! Szablon zgłaszania problemów:

SpoilerUWAGA!!! Najpierw sprawdź, czy cała seria kroków nie działa (przyjmiemy wtedy, że zastosowałeś je wszystkie), a dopiero potem zgłaszaj problem.

1. Gothic I/NK?
2. Czy na pewno zainstalowano najnowszy SystemPack odpowiedni do wersji gry?
3. Czy jest używany renderer DX11?
4. Jakieś mody? Jeśli tak - podaj wszystkie.

5. Domyślnie przyjmujemy, że masz Windows 7/8/8.1/10 w architekturze 64-bitowej. Jeśli masz inny OS - tylko wtedy to wymień.
6. Domyślnie przyjmujemy, że masz co najmniej 4GB RAMu (i więcej) na dowolnym systemie. Nadmień wyłącznie jeśli tak nie jest.
7. Domyślnie przyjmujemy, że masz kartę graficzną (naprawdę jakiegokolwiek producenta) z co najmniej 512MB VRAMu. Podaj tylko jeśli jest inaczej.

8. Dokładny opis problemu. Postaraj się go zakwalifikować do jednej z kategorii:

A) Gra nie startuje albo crashuje od razu po uruchomieniu.
B) Gra się bardzo mocno przycina właściwie wszędzie, czy inne, poważne, problemy z płynnością. Nie zgłaszaj problemu, że gra nie utrzymuje 50 FPSów non-stop. Te brakujące, do 60, dziesięć musisz przyjąć na klatę, zacisnąć poślady i grać, gdyż to nie jest warte zgłaszania. Naprawdę.
C) Gra wyskakuje do pulpitu (częstokroć w regularnych odstępach czasu).
D) Inne, jak przekłamania obrazu, problemy z myszką, czarne ekrany, zniekształcone tekstury, problemy z dźwiękiem.

Małe wprowadzenie: gry Gothic i Gothic II/Noc Kruka to, z punktu programistycznego widzenia, produkcje antyczne. Piranha Bytes przy stworzeniu pierwszej części wykorzystała biblioteki DirectX7 od Microsoftu. Zespół mając doświadczenie w tych bibliotekach, drugą część i Noc Kruka również stworzył w tym środowisku. Są to czasy, gdy nikt nie myślał o 16GB RAMu, dyskach SSD, 32 rdzeniach w CPU, ani nawet za bardzo o 64-bitowej architekturze programów. Standardem była architektura x86, gdzie istnieje górny limit na operacje wykonywane w zwykłym RAMie i pamięci karty graficznej - zdecydowana większość wszystkiego spoczywa na barkach procesora. Dlatego można poczytać o raportach (np. na WoGu) że L'Hiver Gothic NK działa zajebiście szybciej na podkręconym Core 2 Extreme z 5 GHz na jednym rdzeniu, niż na najnowszym i7 z ich tysiącem, a kwintylion RAMu o prędkości światła w niczym nie pomaga; oczywiście może być też na odwrót dzięki potędze HyperThreading, bo są miliony różnych konfiguracji. Mnóstwo problemów powoduje renderer DX11 (który, oczywiście, zawsze macie w najnowszej wersji, czyż nie?) do tej gry - od DX7 dzieli go minimum dziesięć lat postępu w konstrukcji programów i rozwiązań sprzętowych. Możesz ulepszyć uzbrojenie na pancerniku, ale całego kadłuba nie wymienisz jeśli chcesz już nowszy model statku o smuklejszej linii. Ograniczeń x86 często po prostu nie da się przeskoczyć potężniejszym sprzętem.

Mając to na uwadze, wiedzcie że czasem żadna ilość komputerowej magii w pewnych przypadkach nie pomoże wrócić do Górniczej Doliny, bądź Khorinis.


Wszystkie kroki są ze sobą połączone; nie przechodź do trzeciego jeśli nie wykonałeś pierwszego i drugiego itd. A teraz czas na czary.

-1. Dla wszystkich osób reinstalujących Gothica: to dobra próba na pozbycie błędów. Ale musi być zrobiona z głową. Przede wszystkim, nie wystarczy odinstalować samej gry poprzez Windowsowe okno zainstalowanych programów. Trzeba jeszcze odinstalować wszystkie inne mody i programy nawiązujące do niej, czyli SystemPacki, modyfikacje różne, nieoficjalne łatki, GothicSourcery. Wszystko co można. Przedtem jednakże, mądrym wyjściem byłoby skopiowanie sobie potencjalnych zapisów gry.

Następnie upewnić się ze dwa razy, że katalog gry został faktycznie usunięty. Jeśli coś tam zostało - usuń to ręcznie. Potem STĄD pobierz CCleanera i uruchom. Wystarczy przeskanowanie rejestru ("Registry" z ikoną czterech kwadratów) z menu po lewej. Najlepiej powtórzyć procedurę z parę razy, jako że nie zawsze naprawia co trzeba za pierwszym razem. TUTAJ więcej na temat użytkowania samego programu.

Dopiero teraz należy przeinstalować Gothica wraz ze wszystkimi dodatkami. Najlepiej grę instalować na partycję inną niż C:, a jeśli nie można tego uniknąć - wszędzie tylko nie do katalogu Program Files bądź Program Files (x86). I uruchamiać jako administrator (albo zrobić skrót gdzie ta opcja będzie zaznaczona na stałe).

0. Absolutnym musem jest najnowszy SystemPack (strona projektu na WoGu, po niemiecku i angielsku), nawet jeśli nie zamierzacie instalować żadnych modów. Ruskie ziomki ekstremalnie dobrze to wszystko ogarnęły, za pomocą implementacji własnego wrappera przechwytując zapytania Gothica do sterowników różnych, więc szkoda byłoby się bryndzlować z innymi punktami, jeśli ten wystarczy.

Jeśli ktoś ma problemy z instalacją tego cuda, tutaj skrócony odpis:

SpoilerGOTHIC NK (dla rozgrywki bez modów albo jako wyjściowa baza dla modów innych niż wymienione poniżej):

A) Instaluj STĄD plik o nazwie Gothic2_fix-2.6.0.0-rev2.exe (zaprowadź go w oknie które wyskoczy po uruchomieniu do katalogu z Gothicem NK; tak, może być to Złota Edycja po polsku, angielska z GoGa, czy rumuńska ze Steama).
B) Instaluj STĄD plik o nazwie Gothic2_PlayerKit-2.8.exe (jego również skieruj do katalogu z Gothicem gdzie zainstalowałeś program z podpunktu A).
C) Zainstaluj wreszcie STĄD plik o nazwie G2NoTR-SystemPack-1.7.exe, czyli sławetny SystemPack.
D) Odpal grę.

UWAGA!!! Jeśli nie możecie pobrać niczego z powyższych linków, to spróbujcie przez Internet Explorera. Wciśnij WIN (klawisz Windows) + R, wpisz IEXPLORE.EXE, wklej link do tej zacnej przeglądarki i wtedy na bank będzie się dało pobrać.
1. Sprawdź czy zainstalowane pliki Windows są w porządku. Wśród nich są sterowniki do różnych bibliotek różnorakich środowisk; nie pytaj, to szczegóły techniczne. Może coś się popsuło przy kolejnym nagłym resecie? Wciśnij WIN + R, wpisz CMD.EXE, a następnie SFC /SCANNOW - trochę to potrwa. Jeśli były jakieś błędy, to system je sobie naprawi, a jak nie to spoko. Sprawdź czy wciąż pojawiają się z grą problemy, a przy potwierdzeniu tego faktu - czytaj dalej.

2. Z nowszymi Windowsami starsze DirectX nie są domyślnie instalowane. Albo czegoś brakuje, a ty o tym nie wiesz, ani sam Windows. Najprostszym rozwiązaniem jest pobranie STĄD instalatora online i uruchomienie. Po instalacji sprawdź, czy wciąż są błędy. Jeśli tak - kontynuujesz.

3. Data Execution Prevention (w skrócie D.E.P.), czyli zbiór instrukcji w mikrokodzie procesora do blokowania "podejrzanych" działań programów. Szczególnie podejrzanym ostatnimi czasy jest SystemPack do Gothica, a który jest główną wyjściową dla tony modyfikacji. Również DX11 renderer może być łatwo rozpoznany jako intruz przez procesor. W takim wypadku należy dodać wyjątki dla aplikacji Gothica, czyli plików .EXE, w katalogu X:\Twoja Instalacja Gothic (I/NK)\System\. Jak to zrobić możesz poczytać TUTAJ albo TUTAJ. Działa? To git. Nie? Jedziesz niżej.

4. Łatka LAA (Large Address Aware) dla aplikacji 32-bitowych, żeby 64-bitowy system mógł przydzielić więcej pamięci dla Gothica. Jak wspomniano we wstępie, Gothic to aplikacja 32-bitowa, więc jeśli masz 64-bitowy system, to może on przydzielić jedynie ok. 2GB pamięci RAM dla tejże gry; ta łatka pomoże zwiększyć limit do 3.8GB. Oczywiście aktualny SystemPack powinien zaadresować ten problem (w changelog jest o tym wzmianka), ale jeśli masz problemy z błędem "OUT OF MEMORY" to zastosować nie zaszkodzi, szczególnie że zrobisz sobie kopie zapasowe potrzebnych plików. STĄD pobierz łatkę, klikając "Download 4GB Patch" na dole strony z łącza. Następnie w oknie pobranego programu po uruchomieniu dodaj wszystkie pliki .EXE z katalogu X:\Twoja Instalacja Gothic (I/NK)\System\. Będziesz musiał to powtórzyć dla wszystkich aplikacji z tego folderu. Zrób to, a potem zobacz czy dalej się crashuje albo tnie. Jeśli tak - schodzisz do punktu następnego, uprzednio przywracając kopie zapasowe plików (zrobiłeś je, prawda?).

Można jeszcze pobrać kolejną aplikację tego typu STĄD. Też po angielsku, a do tego wymaga .NET Framework w wersji co najmniej 4.5.

5. Może również się zdarzyć, że jednak konfiguracja twojego komputera wstrzeliła się tak bardzo w Gothica, że ten produkuje 300 FPSów i nawet GSync/FreeSync, czy inne, technologicznie zaawansowane czarnoksięstwo nie pomaga. Przepełnienie bufora systemu powoduje nagłe wyskoki do pulpitu, albo, paradoksalnie, wyświetlanie tylko ~40 klatek na sekundę, bo pozostałe 260 zamula cały komputer. Nie będę ściemniał, porada poniżej jest skomplikowana, ale jeśli twój sprzęt młóci 1000 FPSów, to ten punkt to rozwiąże w większości przypadków. Od biedy można byłoby to zrobić w panelu sterowania nVidii/AMD/Intela, ale ten sposób jest potwierdzony przez tłum użytkowników z angielskich internetów, podczas gdy sposób na aplikacje sterujące od wspomnianych producentów - nie.

Najpierw pobierz STĄD D3DOverridera. Uruchom poprzez D3DOverrider.exe, a jego ikona wyląduje w zasobniku. Kliknij ją, a potem w oknie co wyskoczy, obok ikony kosza naciśnij plus. Następnie zlokalizuj Gothic2.exe oraz GothicStarter.exe. Jak już wylądują w Overriderze, to wybierz Gothic2.exe i po prawej zaznacz "HIGH" w "Application Detection Level", a następnie "Force Triple Buffering" i "Force VSync". To samo zrób dla GothicStarter.exe.

Następnie pobierz (poczekaj z 10 sekund zanim rozpocznie się pobieranie) STĄD RivaTuner Statistics Server i zainstaluj (weź najnowszą stabilną wersję [v6.6.0 na chwilę obecną], a NIE najnowszą betę). W tym nowo zainstalowanym programie dodaj również Gothic2.exe i GothicStarter.exe, na wzór tego co przeczytałeś w paragrafie powyżej. Potem znajdź Gothic2.exe w oknie RivaTunera i w menu po prawej zaznacz  zaznacz "HIGH" w "Application Detection Level", a w "Framerate limit" wpisz 60; tak samo dla GothicStarter.exe. Uruchom grę i sprawdź czy działa, upewniając się jednak, że ikony obu programów z tego punktu są widoczne w zasobniku. Jeśli wciąż są problemy - pora na kolejną radę.

6. Kolejna "przechwytajka", o nazwie Wine for Windows, i do tego mocno rozwijana i aktualizowana. STĄD pobierz najnowszą wersję, a w tym celu kliknij "Download latest version". Następnie z pobranego archiwum wypakuj:

A) Dla gry BEZ renderera DX11:

DDRAW.DLL
LIBWINE.DLL
WINED3D.DLL

B) Dla gry WRAZ z rendererem DX11:

D3D11.DLL
DXGI.DLL
LIBWINE.DLL
WINED3D.DLL

Wklej je potem do X:\Twoja Instalacja Gothic (I/NK)\System\. Teraz odpal grę jak normalnie. Jeśli ten ruch uleczył bolączki - to świetnie. Jeśli nie - usuń te pliki z folderu przed zaaplikowaniem następnego kroku.


To by było na tyle, na chwilę obecną. Będę dodawał kolejne porady w miarę jak coś mi się jeszcze przypomni. Później uzupełnię krok z SystemPackiem o instalację dla innych wersji Gothica.

H3xty:
Po zastosowaniu punktu 6 :
(Gothic 1 bez dx11, z zainstalowanymi fixami, windows 10)

Po kliknięciu ok, gra się czasem uruchamia.

Elligon:
To oznacza, że DDRAW.DLL, który domyślnie obsługuje wszystko do DX7 włącznie w "przechwytajce" - gryzie się z tą zaimplementowaną w SystemPacku (to są te twoje "fixy"?); przeczytać idzie o tym łataniu D3DIM700.DLL w changelogu SP, a jest to rozwiązanie dla problemu ze skalowaniem ekranu w dużych rozdzielczościach. Napisałem do autora Wine for Windows (tego z punktu 6), z prośbą żeby zhackował ten DDRAW.DLL, tak aby dawał pierwszeństwo rozwiązaniu z SystemPacka, ale wciąż działał po jego zastosowaniu. Link do uaktualnionego pliku zamieszczę tutaj jak skończy. Od razu zaznaczam, że nie wiem kiedy, ale w przeszłości zajmowało mu to ok. dwóch miesięcy.

Napisz w ogóle jaki jest twój problem: gra się nie uruchamia, tnie, wyskakuje do pulpitu, kolory, co? Będę musiał napisać jakiś szablon do zgłaszania problemów w tym temacie.

H3xty:
To więc tak, przeinstalowałem gothica na czysto i błąd zniknął. Ale za to są inne "błędy".
1. Nie można odpalić gothica w "oknie". (Gra działa, słychać muzykę i zmienianie opcji na ekranie startowym ale jest czarny obraz) (Wcześniej, przed zastosowaniem punktu 6 mogłem odpalić gothica w oknie)
2. Są dziwne przycięcia obrazu, tak jakby fps'y spadały do 20 ale dziwne bo nie czuć tego że jest 20 fps tylko takie mrożenie ekranu, nie wiem jak to wytłumaczyć. (Te przycięcia zdarzają się tak co 10-15 sec i trwają tak z pół sekundy.)
Aktualnie to wszystkie błędy które znalazłem.

Elligon:
Odinstaluj grę posiłkując się punktem -1 z głównego posta i nie używaj rozwiązania z punktu 6. Jestem prawie że pewien, iż jest to problem SystemPacka z Wine for Windows. Będziesz musiał poczekać na zhakowaną wersję.

Dasz radę z "micro-stutteringiem". Wierzę w ciebie. Ewentualnie spróbuj punktu 5... chociaż z pewnością go nie pominąłeś, czyż nie?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej